Obětmi podvodů na internetu, tedy v kyberprostoru, nejsou zdaleka jen senioři. V Ostravě přišel o své úspory muž v produktivním věku, který zareagoval na reklamu na Facebooku na investice s vysokým zhodnocením. Několikrát si zavolal s podvodníkem a nakonec si stáhl aplikaci do svého mobilu. Postupně do ní vložil asi dva miliony a když chtěl vybrat čtyři zjistil, že se stal obětí podvodu.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený poslal celkem tři desítky plateb v celkové výši 2 miliony korun. V tzv. virtuální peněžence pak opravdu viděl zhodnocení svých peněz na 4 miliony."
Investice to kryptoměn je jedním z obvyklých způsobů podvodu v kyberprostoru. Je jich ale mnohem více a právě druhé úterý v únoru je proto každoročně vyhlášen Den bezpečného internetu, kdy si připomínáme zásady bezpečného chování v kyberprostoru.
Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pachatelé jsou čím dál více sofistikovaní a je důležité, aby veřejnost věděla, že pokud se chystá investovat, musí si ověřit věrohodnost zdroje."
V poslední době také stále více lidí využívá umělou inteligenci. Existuje plno aplikací, které AI nabízí, ale důležité je věnovat zvláštní pozornost metodickému průvodci a správnému i bezpečnému zacházení s tímto nástrojem.