Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Kyberprostor je stále nebezpečnějším místem. Na internetu je potřeba dodržovat některé zásady

Celý MS kraj |

Dnešní digitální svět je plný příležitostí, ale také nástrah a stále častěji je využíván i k páchání trestné činnosti. Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na úterý 11. února, je ideálním momentem k tomu, abychom si připomněli základní pravidla online bezpečnosti.

Obětmi podvodů na internetu, tedy v kyberprostoru, nejsou zdaleka jen senioři. V Ostravě přišel o své úspory muž v produktivním věku, který zareagoval na reklamu na Facebooku na investice s vysokým zhodnocením. Několikrát si zavolal s podvodníkem a nakonec si stáhl aplikaci do svého mobilu. Postupně do ní vložil asi dva miliony a když chtěl vybrat čtyři zjistil, že se stal obětí podvodu. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený poslal celkem tři desítky plateb v celkové výši 2 miliony korun. V tzv. virtuální peněžence pak opravdu viděl zhodnocení svých peněz na 4 miliony." 
Investice to kryptoměn je jedním z obvyklých způsobů podvodu v kyberprostoru. Je jich ale mnohem více a právě druhé úterý v únoru je proto každoročně vyhlášen Den bezpečného internetu, kdy si připomínáme zásady bezpečného chování v kyberprostoru.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pachatelé jsou čím dál více sofistikovaní a je důležité, aby veřejnost věděla, že pokud se chystá investovat, musí si ověřit věrohodnost zdroje." 
V poslední době také stále více lidí využívá umělou inteligenci. Existuje plno aplikací, které AI nabízí, ale důležité je věnovat zvláštní pozornost metodickému průvodci a správnému i bezpečnému zacházení s tímto nástrojem. 

 

Nahlásit chybu


K tématu

Díky kalendáři policie mají senioři varování na očích

10. ledna 2026 10:56 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie České republiky rozdala seniorům kalendáře na rok 2026. Nešlo ovšem jen o společenskou pozornost, obsahují varování před současnými hrozbami, před falešnými bankéři a jinými podvodníky.

Na děti před Tyršovou školou číhala policejní zebra

20. dubna 2026 13:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policisté v rámci dopravně-preventivní akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“ dohlíželi na bezpečnost chodců. V Novém Jičíně se zaměřili na lokalitu Základní školy Tyršova, v jejíž blízkosti jsou hned čtyři přechody pro chodce.

Nepochopitelný hazard se životem. Chodec v černém v mlze uprostřed pruhu rychlostní silnice

8. února 2026 19:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Byl celý v černém, šel v mlze středem pravého pruhu rychlostní silnice a mával na projíždějící řidiče. Nepochopitelný hazard se životem předvedl chodec mezi Ostravou a Opavou.


Prvním krokem nového vedení Frýdku-Místku se stala úsporná opatření

Dnes 19:52 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ihned po podpisu nové koaliční smlouvy staronoví lídři Frýdku-Místku nastínili, jakým směrem by chtěli město vést. Jako první zmínili konkrétní úsporná opatření.

Zásah policie u nemocnice ve Frýdku-Místku kvůli podezření na ozbrojeného člověka, nebezpečí ale už nehrozí

Dnes 10:30 | Frýdek-Místek | Lukáš Zavadil

Rozsáhlý policejní zásah vyvolalo v neděli ráno oznámení o konfliktu dvou lidí před Moravskoslezskou nemocnicí Frýdek-Místek. Jeden z účastníků mohl být podle oznamovatele ozbrojený. Policisté proto na místo vyslali všechny dostupné síly a prohledali také prostory nemocnice. Možnou podezřelou osobu zadrželi, informace o zbrani se ale nepotvrdila.

Kamion měl pneumatiku sjetou až na kord a vezl nebezpečný náklad

Dnes 8:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Chybějící brzdový kotouč, únik motorového oleje i téměř 24 tun nebezpečného nákladu převáženého na soupravě s pneumatikou sjetou až na kord. Inspektoři silniční dopravy INSID odhalili během dvou dnů v Moravskoslezském kraji tři nákladní vozidla s mimořádně závažnými technickými závadami. Všem zakázali další jízdu. V jednom případě museli zasahovat také hasiči.

Bruntál právě oslavil významné výročí - 80 let českého gymnázia

Dnes 10:28 | Bruntál | Karel Soukop

Bruntálské gymnázium je střední školou s bohatou historií, sahající až do 18. století. První piaristické vzniklo v roce 1731. V roce 1871 pak nižší státní a poté státní reálné gymnázium. V roce1946 bylo otevřeno první české gymnázium. To právě letos slaví 80 narozeniny.

Jedenáctiletá dívka spadla ze skály na Jablunkovsku

Včera 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve jedenáctiletá dívka spadla ze skály nedaleko turistické chaty Gírová na Jablunkovsku. Jako první u ní byl profesionální hasič z Třince s manželkou, zdravotní sestrou. Byli totiž s rodinou během volna v Beskydech. Poté přispěchali další hasiči, záchranáři i vrtulník.

Fanoušci Baníku pochodovali Opavou, rizikový zápas skončil 1:1

23. října 2026 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Páteční fotbalové utkání SFC Opava s rezervou Baníku Ostrava provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření i několik incidentů. Policisté řešili podezření z loupeže, pyrotechniku, hořící předměty i poškození stadionu. Jeden člověk byl zadržen a tři zajištěni. Samotný zápas skončil remízou 1:1.

Výlov rybníku Očko. Ryby šly z vody i rovnou na talíř

Včera 18:55 | Paskov | Michal Feber

Ranní práce u vody, rybářské sítě a úlovky, na které se čekalo celý rok. Rybník Očko v Paskově se stal dějištěm tradičního výlovu.

Děti na Myslíku vyrazily na večerní strašidelnou stezku

Včera 8:56 | Palkovice | Libor Běčák

Na večerní stezku plnou úkolů, překvapení a strašidel vyrazily děti, které se zúčastnily tradičního branného dne na Myslíku. Nechyběla ani jízda na koních nebo závěrečné opékání párků.

Muzeum Novojičínska dětem přiblížilo české Dušičky

Včera 12:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska připravilo program věnovaný Dušičkám. Přiblížilo smysl a tradice tohoto období. Tedy i proč vůbec na hřbitovech zapalujeme svíčky a přinášíme svým zemřelým věnce a květinové dekorace.

Bohumínsko je chráněno před povodněmi, na Novojičínsku se buduje suchá nádrž

23. října 2026 11:04 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Povodí Odry pokračuje v ochraně měst a obcí před velkou vodou. V Bohumíně dokončilo soustavu protipovodňových staveb, v Ostravě připravuje zvýšení vybraných hrází. Další opatření mají při přívalových srážkách zpomalit odtok vody směrem ke Klimkovicím a Polance nad Odrou.

Kamion měl pneumatiku sjetou až na kord a vezl nebezpečný náklad

Dnes 8:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Chybějící brzdový kotouč, únik motorového oleje i téměř 24 tun nebezpečného nákladu převáženého na soupravě s pneumatikou sjetou až na kord. Inspektoři silniční dopravy INSID odhalili během dvou dnů v Moravskoslezském kraji tři nákladní vozidla s mimořádně závažnými technickými závadami. Všem zakázali další jízdu. V jednom případě museli zasahovat také hasiči.

Jedenáctiletá dívka spadla ze skály na Jablunkovsku

Včera 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve jedenáctiletá dívka spadla ze skály nedaleko turistické chaty Gírová na Jablunkovsku. Jako první u ní byl profesionální hasič z Třince s manželkou, zdravotní sestrou. Byli totiž s rodinou během volna v Beskydech. Poté přispěchali další hasiči, záchranáři i vrtulník.

Fanoušci Baníku pochodovali Opavou, rizikový zápas skončil 1:1

23. října 2026 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Páteční fotbalové utkání SFC Opava s rezervou Baníku Ostrava provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření i několik incidentů. Policisté řešili podezření z loupeže, pyrotechniku, hořící předměty i poškození stadionu. Jeden člověk byl zadržen a tři zajištěni. Samotný zápas skončil remízou 1:1.

Auto narazilo do stromu na Bruntálsku, zaklíněnou řidičku museli vyprostit hasiči

23. října 2026 14:49 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidička vyjela z nezjištěných příčin mimo silnici a narazila do stromu. U dopravní nehody osobního auta v Široké Nivě na Bruntálsku zasahovaly v pátek 23. října všechny složky IZS. Hasiči museli zraněnou a zaklíněnou ženu vystříhat pomocí hydraulického zařízení a přes zadní část vozu ji předat zdravotníkům.

83letý senior srazil na přechodu 73letou ženu, ta skončila v nemocnici

23. října 2026 14:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V Hlučíně srazil 83letý muž o deset let mladší ženu, která přecházela po přechodu pro chodce. Utrpěla poranění hlavy, krku, hrudníku, horní končetiny a skončila v nemocnici.

Historický areál pily v Ostravici se mění v nové společenské centrum

23. října 2026 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlou proměnou prochází areál bývalé arcibiskupské pily v Ostravici. Historické průmyslové objekty už byly zrekonstruovány a nyní se připravuje jejich využití pro kulturní, sportovní a další společenské aktivity. Další část areálu bude sloužit bydlení.

Kyberprostor je stále nebezpečnějším místem. Na internetu je potřeba dodržovat některé zásady
Vydáno 11. února 2025 10:55, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Dnešní digitální svět je plný příležitostí, ale také nástrah a stále častěji je využíván i k páchání trestné činnosti. Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na úterý 11. února, je ideálním momentem k tomu, abychom si připomněli základní pravidla online bezpečnosti.

Obětmi podvodů na internetu, tedy v kyberprostoru, nejsou zdaleka jen senioři. V Ostravě přišel o své úspory muž v produktivním věku, který zareagoval na reklamu na Facebooku na investice s vysokým zhodnocením. Několikrát si zavolal s podvodníkem a nakonec si stáhl aplikaci do svého mobilu. Postupně do ní vložil asi dva miliony a když chtěl vybrat čtyři zjistil, že se stal obětí podvodu. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený poslal celkem tři desítky plateb v celkové výši 2 miliony korun. V tzv. virtuální peněžence pak opravdu viděl zhodnocení svých peněz na 4 miliony." 
Investice to kryptoměn je jedním z obvyklých způsobů podvodu v kyberprostoru. Je jich ale mnohem více a právě druhé úterý v únoru je proto každoročně vyhlášen Den bezpečného internetu, kdy si připomínáme zásady bezpečného chování v kyberprostoru.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pachatelé jsou čím dál více sofistikovaní a je důležité, aby veřejnost věděla, že pokud se chystá investovat, musí si ověřit věrohodnost zdroje." 
V poslední době také stále více lidí využívá umělou inteligenci. Existuje plno aplikací, které AI nabízí, ale důležité je věnovat zvláštní pozornost metodickému průvodci a správnému i bezpečnému zacházení s tímto nástrojem. 

 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047244/kyberprostor-je-stale-nebezpecnejsim-mistem-na-internetu-je-potreba-dodrzovat-nektere-zasady