Je večer a rodina paní Martiny se chystá ke spánku, ten však přichází dříve, než její členové čekali. Během několika minut všichni spí, ale nemůže za to únava, ale únik plynu z domácího ohřívače.
paní Martina: "Probrali jsme se snad za hodinu a všem nám bylo špatně. Všichni jsme zvraceli. Vůbec mě nenapadlo ani vyvětrat, protože když je člověk takový malátný, tak ani neví, co se děje. Naštěstí právě proto, že jsme ten kotel vypnuli, tak těch zplodin bylo asi málo."
Příběh má šťastný konec díky tomu, že paní Martina kotel včas vypnula. Ne všichni ale stačí zareagovat a snadno tak může dojít k silné otravě, která může mít za následek smrt.
Pokud dojde k úniku plynu z vašeho kotle, neotráví vás zemní plyn, ale kysličník uhelnatý.
Zemní plyn totiž není jedovatý. Za otravy kysličníkem uhelnatým může nejčastěji nesprávná montáž a rozhoduje také, zda už není zařízení zastaralé.
Zdeněk Křupala, revizor plynových spotřebičů: "Zanesené hořáky, zanesený výměník. A tím pádem dochází ke špatnému spalování, nedochází k dobrému odvětrávání a tím pádem se mohli přiotrávit."
Revizi plynových kotlů si musí odběratelé objednat u soukromých firem
Linda Ešková, mluvčí RWE pro severní Moravu: "Naši lidé přijedou, zajistí únik, zjistí, kde ten únik je. Pokud se jedná o naše plynárenské zařízení, pak zajistí samozřejmě i tu opravu. Pokud se ale jedná o zákazníkovo odběrné plynové zařízení, pak mu poradí, koho dále kontaktovat."
Revizi plynových zařízení by měli odběratelé provádět pravidelně alespoň jednou ročně a to především u spotřebičů staršího data výroby.