Ve chvíli, kdy se klíště zakousne, je už na prevenci pozdě. U klíšťové encefalitidy, která patří mezi nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí, stačí jedna až dvě hodiny, aby se lidský organizmus nakazil.
Hana Ševčíková, lékařka očkovacího centra: "V průběhu toho roku se vyskytuje období, kdy ta aktivita klíšťat je na maximu. Například v tuto chvíli je příjemně, je teplo, vlhko. Takové prostředí má klíště rádo."
Proočkovanost v naší zemi se odhaduje zhruba jen na 20 procent. Přitom v posledních letech nakažených klíšťat značně přibývá a nakazit se dá v podstatě v průběhu celého roku.
K tomu, aby mohla klíšťata spokojeně přežívat, jim stačí jen pět stupňů nad nulou. Vadí jim pouze mráz nebo sucho.
Hana Ševčíková, lékařka očkovacího centra: "Tady máme i klienty, kteří přinesli klíště i na konci ledna, nebo začátkem února. Skutečně stačí, když se zvedne teplota a to klíště je tady a čeká na svou příležitost."
Odborníci proto radí, aby se lidé neváhali očkovat v průběhu celého roku. Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven.
Okolo klíšťat koluje mnoho mýtů, například je nesmysl jím v místě přisátí jakkoliv otáčet, stačí ho pinzetou na sucho vyviklat. Jen v případě, že se ho takto nedaří vyjmout, zakápneme ho kapkou oleje.