Svár syna a otce, který vykrystalizoval v bitvu o hrad Hukvaldy. Miroslav Holiš, v inscenaci syn Jindřich: Hlavními postavami jsou Frank z Hückeswagen a jeho syn Jindřich. Loni Jindřich hrad dobyl a tudíž tady přebýval, ale samozřejmě se Frank za rok vrátil. Proto měla hra i podtitul Frank se vrací domů a snaží se hrad dobýt zpět."
Daniel Bača, v inscenaci otec Frank: "Já dělám Franka z Hückeswagen, tedy zakladatele hradu."
Bitvy se účastnili i skupiny z celé republiky. Dobová ležení byla v každé části hradu. Mezi bojovníky byli i Johanité, kteří v minulosti ochraňovali pocestné. Michal Doleček, v inscenaci člen řádů Johanitů: "Johanité ochraňovali pocestné a časem po vzoru templářů se z nás stal prakticky bojový řád. Je to z poloviny náš hrad. A máme za úkol pomáhat hradnímu pánovi v obraně."
Bitva měla tři dějství. Ta návštěvníci sledovali v průběhu celého dne. Jako každá bitva, ani tato neměla happyand. Otec a zároveň bývalý majitel hradu, získal své sídlo zpět, ale na úkor života svého nejmladšího syna. Na něm se pomstil jeho starší bratr.
Ondřej Mikšík, v inscenaci zavražděný syn: "Protože otec útočil na jeho hrad, tak buď otec opustí hrad, nebo mě bratr zabije."
Miroslav Holiš, v inscenaci syn Jindřich: "Podle skutečné události to nebylo. Protože na hradě Hukvaldy nikdy v gotice žádná bitva nebyla. Ale ty historické postavy, které tam jsou tady byly."
Anketa, diváci: 1. "Byla to první bitva, kterou jsem viděla. Nevyděsilo mě to. Možná trochu ta děla. Ale jinak všechno úplně perfektní." 2. "Je to určitě první, kterou jsem viděl. Nebyl jsem ještě na žádné. Velice pěkné to bylo. Že lidé jdou s takovou vervou do bitvy. Já bych tam teda nešel." 3. "Viděla už jsem jich víc. A byly víc propracované. Jde hlavně o taktické věci. Tady jsou třeba markytánky a vůbec neléčí je. Takže by tam asi měly víc běhat."
Kromě rytířů a jejich sličných dam, bylo součástí akce tradiční středověké tržiště.