Skoro u hranic se Slovenskou republikou ve směru na Turzovku se nachází malebná obec Bílá, její nedílnou součástí je sakrální skvost, Římskokatolický kostel sv. Bedřicha z roku 1875.
Jaroslav Marek Folta, farář: „Netradiční je sám patron tohoto kostela, svatý Bedřich, ví se o něm málo. Donátor kostela se také jmenoval Bedřich, a také proto je patronem kostela biskup Bedřich. Také pouť se slaví v červenci a ne v březnu, kdy je sv. Bedřich v kalendáři."
Svatostánek je příkladem severské architektury, už z dálky jde vidět jeho vysoká, štíhlá věž, která je dřevěná stejně jako celý kostel. Ještě v roce 1998 byl přitom v havarijním stavu, vitrážová okna byla vybitá a střechou zatékalo.
Tomáš Večeřa (nez.), starosta obce Bílá: „Došlo ke kompletní výměně střechy, která je celá z šindele, tato střecha byla vyměněna nákladem asi 870 tisíc korun. V následujících letech, vždy podle různých dotačních možností a podle možností farnosti i obce, se upravovaly kamenné základy, chodník podél celého obvodu, také se do lavic dávalo vytápění. V posledním roce se pracovalo na ozvučení kostela a upraveny byly také varhany."
V obci Bílá žije přes 300 lidí, z toho kolem padesáti obyvatel pravidelně přichází na nedělní mši. S oblibou si ale svatostánek prohlíží také turisté. Anketa, návštěvníci kostela: 1. „Líbí se mi ta kultura a vyřezávané prvky." 2. „Já jsem četla, že je to podobné švédskému stylu. Hodně jsme tady jezdili na rekreaci, takže se tady rádi vracíme." 3. „Na mě to působí takovým syrovým způsobem. Když vidím takovou tu uměleckou ruku, pracovitost, tu řezbářskou věc. Je to takový skromnější, upřímnější kostel."
Tomáš Večeřa (nez.), starosta obce Bílá: „Je to jakási součást každého obyvatele Bílé a je to význačná kulturní památka, myslím, že vztah lidí ke kostelu je velice vřelý."
Do kupole navíc vedení obce nedávno přidalo vzkaz budoucím generacím, obsahuje současnou politickou situaci, demografické složení obyvatel, nebo noviny a současnou měnu.