Nový Jičín, areál Skalky - jedno z mnoha míst v kraji, které každé léto ožívá koncerty a zábavami. I když je prakticky za městem, lidé si i tady stěžují na hlasitou hudbu.
“Jsou jiné potíže u každé té akce. Také záleží hodně na počasí, protože když je pěkné počasí, lidé mají otevřená okna, větrají a hudba je pak více ruší. I hluk je pak slyšet dál,” říká Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.
Někteří pořadatelé akcí se ale problémům a stížnostem snaží předcházet.
“Pokud si dám třeba na festivalu hlasitější kapely dřív a ty, které nepotřebují hrát tak nahlas, později, tak to už je první předpoklad, který mít můžu. Děláme to také tak, že vypneme horní bedny, které hrají nejdál, které míří do města,” vysvětluje dramaturg MKS Nový Jičín Jiří Macíček.
“Kratší (ojedinělé, nepravidelné) hlukové události mohou být pro nezúčastněné osoby obtěžujícím, nikoliv zdraví poškozujícím faktorem,” říká jedno ze stanovisek krajských hygieniků, na které se lidé často obracejí. Jednotlivá měření hluku stojí zhruba 30 tisíc korun a jsou složitá stejně jako celá situace s hlasitými produkcemi.
“Pokud těchto oznámení přijmeme více, tak samozřejmě kontaktujeme organizátora,” popisuje postup strážníků Ilona Majorošová.
Stížnosti se nevyhýbají ani velkým festivalům nebo charitativním akcím. Na spadnutí je teď novela zákona 258/2000 sbírky, podle které by stížnosti neřešila hygiena, ale samotná města, která akce pořadatelům povolují a nastavují si i vlastní podmínky rušení nočního klidu.