Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka přivítá první návštěvníky v září. Otevře přízemí a kapli

Zámek Nová Horka na Novojičínsku se stává jedním z barokních klenotů Moravskoslezského kraje. Dokončena je rekonstrukce velké části přízemí a kaple. Na konci září bude objekt připraven přivítat první návštěvníky.

Rozsáhlý záchovný proces Zámku Nová Horka na Novojičínsku je financován z prostředků Moravskoslezského kraje a Evropské unie. Začal v roce 2016, kdy objekt získalo do správy Muzeum Novojičínska.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Muzeum přistoupilo ke zpracování projektové dokumentace. Probíhala rekonstrukce objektu, a to jak exteriéru, to znamená fasád a dveřních a okenních otvorů, a potom započaly práce v interiéru.”

Největší chloubou zámku je především zahradní sál s cennými nástěnnými malbami.

Andrea Kožuszniková, kastelánka Zámku Nová Horka: “Je to barokní sala terreně, která je srdcem a největší perlou zámeckých prostor. Zde se rozvíjí celý příběh našeho zámku.”

Plánovaný průvodcovský program představí zatím chystané instalované pokoje, které budou připomínat historii šlechtického rodu Vetterů, který zámek vlastnil téměř 300 let.

Andrea Kožuszniková, kastelánka Zámku Nová Horka: “Poté bude následovat expozice zámecké kapel s církevní tématikou, zámecká knihovna rodu Vetterů a nakonec expozice Kotvice, která navazuje na zdejší přírodní památku.”

V unikátní zahradě nechali Vetterové vysadit vzácný strom Liliovník tulipánokvětý. Jeho květ mají i ve svém znaku.

Zámek by měl být na přivítání prvních návštěvníků připraven na konci září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy