Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum v Příboře se z klasické instituce mění v aktivní experimentárium

Příborská pobočka Muzea Novojičínska radikálně mění svůj charakter. Z klasického muzea a pamětní síně Sigmunda Freuda se přetváří v Centrum tradičních technologií. Veškeré expozice zaměří na archaická rukodělná řemesla.

Představit lidem zaniklé tradiční technologie rukodělné výroby - to je nový cíl Muzea v Příboře. Tématu přizpůsobuje veškeré expozice, včetně nového názvu - Centrum tradičních technologií.

Václav Michalička, vedoucí Centra tradičních technologií Příbor: “Příbor je naprosto ideálním místem, kde se vždy stýkal archaický svět se světem novým, moderním, takže ta řemesla a rukodělná výroba sem patří. A my jsme se dlouhodobě, především prostřednictvím výstav a publikací tomuto tématu věnovali.”

Aktuálně zde probíhá výstava starobylé technologie výroby na formě. Ta potrvá do 15. srpna. V té době už tu ale zpřístupní část nově vznikající stálé expozice, která nahradí i starou pamětní síň Sigmund Freuda.

Václav Michalička, vedoucí Centra tradičních technologií Příbor: “My bychom chtěli také pomocí aktivního vnímání přiblížit návštěvníkům tu minulost. Nyní se nacházíme v místnosti, které říkáme experimentárium. Zde si lidé budou moci přímo mnohé staré rukodělné technologie vyzkoušet.”

Třeba práci na pravěkém tkalcovském stavu nebo klasickém kolovrátku.

Adéla Richterová, Centrum tradičních technologií Příbor: “Právě chystám útek pro tzv. zapjastky nebo se dá použít na tkalcovský rám.”

Další nové expozice, které muzeum zpřístupní během tohoto roku, představí zpracování dříve používaných přírodnin pro textilní výrobu, třeba kopřiv, kůry nebo hřibu choroš, ze kterého je tato pokrývka hlavy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy