Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska oživí na Zámku Kunín vzpomínky na monarchii

Muzeum Novojičínska sáhlo do svého depozitu a připravilo výstavu s názvem Vzpomínky na monarchii. Představí unikátní kolekci klobouků, a to s důrazem na erbovní knoflíky, které je zdobí a prezentují různé šlechtické rody.

Kolekce klobouků a pokrývek hlavy novojičínského muzea obsahuje množství skvostů a unikátních exemplářů. Část z nich teď představí výstava, která bude v rámci Hradozámecké noci 29. srpna otevřena v pobočce muzea v Zámku Kunín.

Radek Polách, kurátor sbírky klobouků a pokrývek hlavy: ”Převážně to budou šlechtické klobouky s erbovními knoflíky, které budou takovým pojítkem, protože výstavu bude doprovázet velká kolekce jednoho z největších sběratelů erbovních knoflíků v České republice, Ivo Tomáše, a dále to budou také livreje šlechtického služebnictva. Zapůjčeny budou z Hradce nad Moravicí a z dalších institucí.”

Tyto klobouky se do Nového Jičína dostaly kolem roku 1950 ze zámku v Jemništi, kde byly sváženy historické oděvní sbírky z celé republiky. Původně měly být použity pro tehdy vznikající kloboučnické muzeum v Žerotínském zámku, nicméně zůstaly v depozitáři. Na základě archivních rešerší se v poslední době podařilo identifikovat původ jejich vlastníků. jsou to klobouky Lobkowiczů, Rohanů nebo Valdštejnů.

Radek Polách, kurátor sbírky klobouků a pokrývek hlavy: “Jedním z unikátů, které budou na výstavě prezentovány, jsou klobouky Valdštejnů. Letos si připomínáme Valdštejnský rok a i tyto klobouky z Valdštejnského paláce v Praze budou na výstavě prezentovány.
Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Tady vidíme na erbovním knoflíku znak rodiny Harrachů, takže je to klobouk, který náleží k livreji sloužících ve službách hrabat Harrachů, stavitelů kunínského zámku.”
Radek Polách, kurátor sbírky klobouků a pokrývek hlavy: “Je to opravdu unikátní záležitost. V Novém Jičíně je svoz klobouků z mnoha zámků České republiky, nejen ze středočeského a pražského okruhu, ale jsou zde zastoupeny zámky Sokolov, Teplice, Frýdlant, samozřejmě i Velké Losiny a další zámky na Moravě.”

Součástí výstavy instalované v Zámku Kunín bude také kolekce z pozůstalosti největšího soukromého sběratele mysliveckých šlechtických uniforem Jaroslava Pospíšila.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Zámek Kunín je objektem muzea Novojičínska kde jinde vystavit tuto unikátní kolekci, než právě na instalovaném zámeckém objektu. který je spojen se šlechtickými rodinami, jejichž příběhy zde ožívají.” 

Výstava Vzpomínky na monarchii a spolu s ní celý zámek budou pro veřejnost otevřeny od 29. srpna až do konce října zdarma. Sezona vyvrcholí akcí Růže pro paní hraběnku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy