Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští vojáci zasáhli do bojových ukázek v Hrabyni i na dnech NATO

Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína zasáhl do ukázek osvobozovacích bojů 2. světové války u památníku v Hrabyni i na Dnech NATO. Obě akce dodatečně připomněly 75 let od konce světového konfliktu.

Památník II. světové války v Hrabyni se v září zapojil do celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Večer provázely bojové ukázky klubů vojenské historie, které připomněly výročí konce světového konfliktu. Německou stranu mimo jiné ztvárnili členové klubu FENIX z Nového Jičína, kteří byli napadeni partyzány.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bylo to věnováno 75. výročí osvobození. Jedna ukázka byla ještě za denního světla, druhá ukázka byla už za tmy a o to měla větší kouzlo. Pyrotechnické efekty byly velice zajímavé pro diváky pro nás jako pro účinkující.”
Marek Slanina, zbrojíř, Slezské zemské muzeum Opava: “Zvolili jsme ukázku o partyzánech, protože v současné době máme na výstavě konec války a partyzánský odboj. Obě ukázky se uskutečnily za přispění klubů vojenské historie, které dlouhodobě spolupracují se Slezským zemským muzeem.”

V podobné sestavě se vojáci z historických klubů Moravskoslezského kraje, včetně novojičínského FENIX, sešli také na Dnech NATO. Letos se na mošnovském letišti konaly bez účasti diváků a rovněž připomněly výročí konce 2. světové války.

Historičtí vojáci předvedli v Mošnově výjev jednoho z nejdramatičtějších osvobozovacích bojů Ostravské operace, který se na konci války odehrál ve Štítině na Opavsku.

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Slezské zemské muzeum společně s kluby vojenské historie, se kterými dlouhodobě spolupracuje, nachystalo tak ukázku, která bude reminiscencí na boje o Štítinu, které vypukly ve třetí fázi ostravské operace.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bude zde nasazena těžká technika, pásové vozidla. Na sovětské straně to budou tanky T 34, samohybné dělo a na německé straně zde budou polopásová vozidla, obrněné průzkumné vozidlo a samozřejmě pěchota.”

Součástí pozemního útoku sovětských a československých jednotek proti německým vojákům byl i letecký souboj. Takto velká dynamická ukázka vojenské historie se na Dnech NATO odehrála vůbec poprvé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyIBEX Security s.r.o. - Životice u Nového Jičína
Životice u Nového Jičína
od 20 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

ESSAT CZ, s.r.o. pracovište Studénka
Studénka
od 17 900 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o., Mošnov
Mošnov
od 27 500 do 32 000 Kč/měsíc

Detail