Kamenná síň Žerotínského zámku připomíná prostřednictvím výstavy “Pouť Jana Amose Komenského životem, Moravou, Čechami a Evropou” významná data a díla tohoto učitele národů. Vznikla ještě k loňskému 350. výročí jeho úmrtí.
Komenský byl českobratrský teolog a především také zakladatel novodobé pedagogiky. Působil zejména v první polovině 17. století, dožil se 78 let a svůj život rozhodně nepromarnil. Studoval na bratrském gymnáziu v Přerově a později na akademiích v Německu.
Bohužel, klidná léta dramaticky zkomplikoval nástup 30leté války, jako protestantský kněz se musel skrývat. 20 let strávil v exilu v Polském Lešně a posledních 14 let v tolerantním Amsterdamu. Výstavě tak dominuje mapa, která znázorňuje Komenského cesty Evropou.
Dílo Orbis pictus je navíc průkopníkem učebnic s ilustracemi. Dále je zde k vidění třeba týdenní rozvrh Komenského ze studií v Německu nebo také mapa, kterou vytvořil.
Pedagogické dílo Jana Amose Komenského je de facto známo necelých 200 let. Po jeho smrti totiž zasáhly Amsterdam války, povodně a další hrůzy. Jeho dílo se tak dočkalo tisku a popularizace až po polovině 19. století. A také v té době básník, zakladatel české archeologie a národní buditel Jan Erazim Wocel objevil jeho hrob v Naardenu. A právě Wocelovy akvarely z moravských zákoutí celou výstavu, která potrvá do poloviny září, i doprovází.