Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava v Novojičínském muzeu dokládá, že Komenský život nepromarnil

Muzeum Novojičínska se vrátilo k loňskému výročí úmrtí Jana Amose Komenského a připravilo o jeho životní pouti výstavu. Doplněna je autentickými díly učitele národů i méně známými dokumenty.

VIDEO: TV Polar

Kamenná síň Žerotínského zámku připomíná prostřednictvím výstavy “Pouť Jana Amose Komenského životem, Moravou, Čechami a Evropou” významná data a díla tohoto učitele národů. Vznikla ještě k loňskému 350. výročí jeho úmrtí.

Irena Zárubová, autorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Za svou vlast považoval Jan Amos Komenský vždy Moravu, za svůj jazyk pak jazyk český. Jeho majestátní osobnost ční z českých dějin jako maják. Byl obdařen geniálním mozkem, nejvyššími kvalitami mravními, nezměrnou pracovitostí a hlubokou vírou v Boha.”

Komenský byl českobratrský teolog a především také zakladatel novodobé pedagogiky. Působil zejména v první polovině 17. století, dožil se 78 let a svůj život rozhodně nepromarnil. Studoval na bratrském gymnáziu v Přerově a později na akademiích v Německu.

Irena Zárubová, autorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Po ukončení studií šel Jan Amos pěšky tisíc kilometrů na svou milovanou Moravu a stal se profesorem na latinském gymnáziu v Přerově, jehož byl absolventem. Poté, co se stal knězem, byl pověřen Jednotou bratrskou, aby se stal správcem sboru ve Fulneku, kde podle svých vlastních slov strávil 3 nejkrásnější léta svého života.”

Bohužel, klidná léta dramaticky zkomplikoval nástup 30leté války, jako protestantský kněz se musel skrývat. 20 let strávil v exilu v Polském Lešně a posledních 14 let v tolerantním Amsterdamu. Výstavě tak dominuje mapa, která znázorňuje Komenského cesty Evropou.

Irena Zárubová, autorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Ze vzácného fondu, který máme v knihovně Muzea Novojičínska, jsem tady uveřejnila učebnice vydané ještě v letech za života Jana Amose Komenského. Především je to kniha Dveře jazyku otevřené a Orbis pictus. Touto učebnicí latiny se stal evropsky známý. Byly přeloženy do mnoha evropských jazyků a dokonce i do některých latinských.”

Dílo Orbis pictus je navíc průkopníkem učebnic s ilustracemi. Dále je zde k vidění třeba týdenní rozvrh Komenského ze studií v Německu nebo také mapa, kterou vytvořil.

Irena Zárubová, autorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Laskavostí Státního okresního archivu v Novém Jičíně máme zapůjčený krásný atlas, ve kterém je uveřejněna jedna z prvních map Moravy Komenského, která se potom v atlasech objevovala dalších 150 let. je to velmi vzácný výtisk.”

Pedagogické dílo Jana Amose Komenského je de facto známo necelých 200 let. Po jeho smrti totiž zasáhly Amsterdam války, povodně a další hrůzy. Jeho dílo se tak dočkalo tisku a popularizace až po polovině 19. století. A také v té době básník, zakladatel české archeologie a národní buditel Jan Erazim Wocel objevil jeho hrob v Naardenu. A právě Wocelovy akvarely z moravských zákoutí celou výstavu, která potrvá do poloviny září, i doprovází.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy