Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plasty a kovy patří do společných kontejnerů

Zastupitelé schválili novou vyhlášku o odpadech umožňující společný sběr plastů a kovů. Po městě už proto byly rozmístěny nové kontejnery. Takzvané ufony nahradily klasické černo žluté nádoby.

V první polovině měsíce března byly v Novém Jičíně rozmístěny nové odpadní nádoby. Z ulic zmizely takzvané ufony žluté barvy na plast a nahradily je klasické kontejnery žluto-černé barvy s odklopným víkem.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je do nich možné vysypávat celou tašku s plastovým odpadem a navíc po schválení nové vyhlášky o odpadech na zastupitelstvu města 13. března, je možné do nich odkládat nejen plasty, ale i kovy. My jsme do dneška už měli několik popelnic na kovy rozmístěných po Novém Jičíně, ale bylo jich malé množství. Tím, že ten sběr je nyní sdružený s plasty, takže ten počet vzrostl asi z deseti kusů na sto, takže lidé mají nyní mnohem více míst, kam ty kovy mohou odkládat.”

Radnice si od této změny slibuje nejen větší sběr kovů, ale i to, že odklopné víko umožní lidem vhodit do kontejnerů i větší plastové obaly. Odpad v tomto typu nádob se dá také lépe stlačovat, tím pádem město určitou částku ušetří i za jeho svoz.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Změna nádob na třídění plastů v kombinaci s kovy je procesem celkové změny a zlepšení efektivity svozu a sběru tříděných odpadů. Společný odpad plastů a kovů ukládaný do těchto nádob bude odvážen na třídící linku, která si poradí s vytříděním těchto dvou složek, takže občané nemusí mít obavu že by se třídění zhoršovalo.”

Směs odpadů se bude vozit do specializované firmy. Stávající třídící linka na plasty v areálu technických služeb už nebude využívána a není tak nutné investovat do její modernizace.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Věříme, že to přinese větší množství jak vytříděných plastů, tak kovů. Rád bych také apeloval na občany, pokud se opad už nevejde do toho kontejneru, tak aby ho neodkládali vedle těch kontejnerů, ale aby ho odložili do jiného kontejneru poblíž, případně odpad zavezli na separační dvůr, pokud do těch kontejnerů nevejde. Abychom to tu měli čistší, to záleží na nás všech.”

Od roku 2025 bude nutné, podle nového zákona o skládkování, vytřídit zhruba 60 procent odpadu. Novojičínští momentálně vyseparují asi 35 procent.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Chystáme žádost o dotaci na kompostéry, uvidíme, jestli se to podaří. Na podzim bychom také rádi spustili sběr Door to door, což znamená, že přímo u rodinných domů budou instalovány popelnice na separovaný odpad, ale všechno bude záležet na tom, jestli se nám ty dotace podaří získat.”

Nové nádoby na sběr plastů a kovů získalo město bezplatně od společnosti EKO-KOM.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy