Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Ekokonference: lidé se dozvěděli, jak topit

Žáci ludgeřovické základní školy, kteří se zapojili do Projektu Emise, uspořádali pro zájemce přednášku o vlivu spalování škodlivých látek na životní prostředí. Pozvali odborníky, ovšem zapojili se i sami.

Projekt Emise vznikl před pěti lety na opavském Slezském gymnáziu. Zdejším studentům nebylo lhostejné, jak vypadá ovzduší především v době topné sezóny, a tak se rozhodli, že s tí m něco udělají. Formou přednášek nebo také kontrol čistoty kouře přímo v ulicích se snaží s čmoudily bojovat. Svůj nápad přenesli také do ostatních škol. Projekt zaujal i žáky ludgeřovické základní školy. Jeho součástí jsou už druhým rokem.

„My jsme se přidali proto, že ten stav ovzduší na Ostravsku je velmi špatný. Můžeme se na to podívat i tady v Ludgeřovicích. Dají se tady vidět i příklady, špatného zatápění. Jde to poznat podle barvy kouře. Podobnými akcemi jako je tato můžeme veřejnost upozornit na to, co dělají špatně a co by se mělo zlepšit.“ říká deváťák Matěj Arnošt Just ze ZŠ Ludgeřovice.

Žáci se snaží lidi informovat o tom, co je a co není vhodné v kotlích spalovat, všímají si také těch, kteří nezatápí správně.

„Někteří se do toho zapojili tak, že dělají fotografie a posílají je na OÚ Ludgeřovice a snaží se v této oblasti aktivně působit.“ popisuje činnost emisařů Hana Halodová, koordinátorka Projektu Emise na ZŠ Ludgeřovice.

Jedenáct ludgeřovických emisařů nyní zorganizovalo Ekokonfereci, kde chtěli lidem přiblížit, co mohou udělat proto, aby zatápěním pod kotlem neničili životní prostředí. Pozvaní odborníci potvrdili, že zájem o přechod k ekologickému vytápění rok od roku stoupá.

„Průměrně roste počet prodaných tepelných čerpadel o 30% ročně. Spatřuje to také naše firma, která předloni ještě prodávala necelých 800 ks čerpadel, letos už máme 1700. potvrdil to také prodejce tepelných čerpadel Tomáš Kropáč.

Zájemci se mohli dozvědět také jak získat kotlíkové dotace. Stejně jako vloni, mohou obyvatelé Ludgeřovic počítat s tím, že   k 80%ním dotacím kraje přidá také pětiprocentní příspěvěvek obce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy