Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Barvy letošních Vánoc: čirá, bílá, stříbrná

  • Opava,

Bílé, čiré nebo stříbrné koule zdobené přírodními motivy – to jsou trendy letošních Vánoc. Tyto ozdoby z opavské Slezské tvorby putují do celého světa, aby zkrášlily vánoční stromky. Ročně jich tady vyrobí na půl milionu.

Život skleněné kouli vdechne foukačka. To na ní záleží, zda bude mít správný tvar i velikost. Tady začíná cesta vánoční ozdoby ke stromku. Barvířky v sousední dílně letos moc práce nemají: v kurzu jsou totiž především koule čiré.

"Můžu říct, že bílá, čirá, stříbrná – to je taková klasika, co letí. Lidem se to hodně líbí, je to takové jemné,“  říká mezi zdobením malířka  Lenka Beranová z opavské Slezské tvorby.

Průhledné ozdoby si žádají hlavně zákazníci za oceánem. Ve Slezské tvorbě jih museli letos vyrobit 100 000, což je 1/5 veškeré výroby. Některé z nich ozdobily ještě malířky vzory. Už v loni oblíbenou siluetu stromů nečekaně doplnili ještě kamzíci na skále.

„Je to nový vzorek. Budu ho sypat pískem a pak ještě dozdobovat květinky,“ říká další z malířek Květoslava Turková.

Naopak český zákazník má rád osvědčené barvy vánočních svátků, jako je červená, zelená či zlatá. I když v posledních letech se začíná rozdíl mezi českými a exportovanými ozdobami stírat. Přinejmenším v tom, že poté, co si Češi „užili“ nerozbitných ozdob z umělé hmoty, teď se opět vrací ke křehkému sklu. Za jednu ozdobu zaplatí nejméně deset korun. Špici si mohou pořídit i za několik stovek.

„Ten trend se potvrzuje už několik let, že narůstá zájem českých lidí o české vánoční ozdoby, ručně vyráběné a skleněné,“ říká  vedoucí výroby  Jiří Veverka.

Zatímco ještě před třemi lety Slezská tvorba vyvážela asi 80% své produkce, teď je to polovina. Většina zboží vyrazila na cestu ještě v létě. Krabice s ozdobami zamířily především do USA, Německa, Rakouska, Francie nebo Holandska.

"Všechny zakázky, které jsme měli vyexpedovat do zahraničí jsme vyexpedovali," rekapituluje Jana Rybková z  obchodního  oddělení  Slezské tvorby.

Na poslední chvíli ještě malířky chystaly skleněné koule s věnováním či přáním, které si lidé objednali v e-shopu, aby pod stromečkem potěšili své blízké. Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy