Zedník, truhlář, klempíř, pokrývač, tesař, instalatér nebo elektrikář - v těchto oborech studují na tři stovky žáků Středního odborného učiliště stavebního v Opavě. Součástí výuky je kromě teorie v lavicích také praxe. Tu vyučují mistři odborného výcviku ve speciálně vybavených dílnách. Protože ty stávající už kapacitně nestačily,vznikly v přístavbě nové prostory pro učně z oboru elektrikář a instalatér.
„Vybudováním těchto dvou dílen se nám podstatně zvětšila prostorová kapacita. Protože přibývá těchto nových technologií, tak jsme došli do stádia, že jsme je na původních dílnách neměli kde umísťovat,“ říká Miroslav Weisz, ředitel SOU stavebního v Opavě.
Studenti zde mají k dispozici téměř vše, s čím se v praxi mohou setkat. Učí se zapojovat třeba solární či zabezpečovací systémy, požární signalizaci nebo datové sítě.
Na přístavbě nové části dílen začali dělníci pracovat v listopadu r. 2017. Na konci minulého roku byla stavba hotová i vybavená. Od ledna už sem v rámci praxe přicházejí učni.
„Školské zázemí by mělo zatraktivnit a ukázat to, že řemeslo už není dřina. A také ukázat, že se v rámci řemesel učni mohou setkávat i s novými technologiemi,“ podotkl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania, který na otevření dílen dorazil.
Právě obory elektrikář a instalatér patří mezi ty, o které je na Středním odborném učilišti největší zájem. Naopak klempířů, tesařů, pokrývačů či zedníků se ke studiu příliš nehlásí.
Nové dílny za 11 milion korun byly vybudovány díky evropským dotacím. Přitom polovina z těchto finančních prostředků byla vynaložena na odborné vybavení.