Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stipendia zvyšují zájem o učební obory

  • Opava,

Podpořit zájem o studium řemesla mají stipendia, která zavedl Moravskoslezský kraj od minulého školního roku. Některé školy pak mají ještě vlastní systém finanční podporu, a to díky spolupráci s místními podnikateli a firmami.

Zedníci, pokrývači, klempíři či tesaři – to jsou profese, které na trhu práce dlouhodobě chybí. A bude hůř: žáků v těchto oborech na učilištích totiž mnoho není. Proto před čtyřmi lety oslovilo opavské Střední odborné učiliště soukromníky, aby svými finančními příspěvky motivovali žáky ve studiu. A to se podařilo.

„Za ty čtyři roky se nám jednak zvedl trochu zájem o řemeslné obory a druhé pozitivum je, že se zlepšila kázeň žáků a jejich docházka do školy. Protože jedna z podmínek pro přidělení stipendia je právě nulová neomluvená absence,“ říká ředitel opavského SOU stavebního Miroslav Weisz.

V letošním školním roce má nárok na vyplácení stipendia 35 žáků učiliště, z celkových tří stovek.

Třicítka spolupracujících firem poskytuje žákům nejen peníze, ale i praxi. A to v rámci projektu Studuj řemeslo.

Ti studenti mají výhodu, že když s nimi firmy navážou spolupráci, zaučí si je, tak pak mají mnohem větší šanci, že po ukončení studia mohou nastoupit tam, kde vykonávali praxi,“ popisuje předseda představenstva Okresní hospodářské komory v Opavě Lukáš Pavelek.

Zatímco v rámci tohoto stipendijního programu mohou všichni pilní studenti školy získat až 4,000 korun ročně, Moravskoslezský kraj teď druhým rokem ještě navíc podporuje studenty některých vybraných oborů až 16 000 korunami.

„Došlo k výraznému nárůstu zájmu asi o 75% u těchto oborů. Nicméně naše školství potřebuje systémová opatření, která nebudou nutit to dělat tak že nebudeme dávat stipendia jen proto, že budou děti studovat,“ konstatuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Zájem o studium řemesla by mohl rozdmýchat plánovaný podzimní „Veletrh profesí“, kde by se dětem i jejich rodičům představila jednotlivá povolání v praxi.
Nahlásit chybu


K tématu