Takzvaný „Den D“ přináší do rozvrhu studentů Slezského gymnázia vždy příjemnou změnu: v tento den si totiž připravují výuku podle svých představ. Probírali už třeba sdělovací prostředky, problematiku uprchlíku a nyní si vybrali finanční gramotnost.
„U většiny témat přednášejí hlavně studenti, ale protože některá témata jsou složitá, je lepší, když to vysvětlí odborník,“ říká jedna z organizátorek a studentka třetího ročníku Michaela Schwarzová.
Studenti se dozvěděli mnohé např. o sociálních dávkách, na které mohou mít nárok, jasno si udělali také v tom, jak funguje systém daní, nebo co je osobní bankrot a kdy je vhodné jej vyhlásit. O svých zkušenostech přišel vyprávět i soudní exekutor. A studenti si mohli také vyzkoušet, jak probíhá skutečná dražba.
„Zejména jsem se snažil studenty seznámit s pojmem exekuce. Jaké strany v exekučním řízení vystupují. Že jsou tam dvě strany – jak oprávněný tak i dlužník,“ objasnil nám téma své přednášky soudní exekutor Jiří Král.
O virtuální měně, bitcoinu, přednášel jeden ze studentů. Když před lety dostal jako narozeninový dárek tuto kryptoměnu, netušil, k čemu je dobrá. Nyní fundovaně vyprávěl svým spolužákům o tom, jak těžba bitcoinů funguje.
„Momentálně je to pro mne spíš koníček, protože nemám vlastní kapitál k dispozici,“ nechal se slyšet Adam Marek.
Zajímavou přednáškou, nebo spíše exkurzí do minulosti, byla proměna cen během několika desetiletí. Faktickým dokladem, kolik co stálo, byly i peněžní deníky, se záznamem výdajů konkrétní rodiny z minulého století.
„Mně to zaráží, jak se proměnila výška platů, jak ekonomika stoupla,“ řekla nám jedna se studentek.
Na konci každé přednášky si studenti danou problematiku zopakovali v krátkém testu. A nechybělo také hodnocení přednášejících.