Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti se učili hospodařit s penězi

  • Opava,

Jak probíhá exekuce, co je osobní bankrot nebo jak sestavit rodinný rozpočet – to všechno se mohli dozvědět studenti Slezského gymnázia v Opavě. Do vyučování pozvali odborníky na finanční gramotnost. Mnohé přednášky si ale studenti připravili sami.

Takzvaný „Den D“ přináší do rozvrhu studentů Slezského gymnázia vždy příjemnou změnu: v tento den si totiž připravují výuku podle svých představ. Probírali už třeba sdělovací prostředky, problematiku uprchlíku a nyní si vybrali finanční gramotnost.

„U většiny témat přednášejí hlavně studenti, ale protože některá témata jsou složitá, je lepší, když to vysvětlí odborník,“ říká jedna z organizátorek a studentka třetího ročníku Michaela Schwarzová.

Studenti se dozvěděli mnohé např. o sociálních dávkách, na které mohou mít nárok, jasno si udělali také v tom, jak funguje systém daní, nebo co je osobní bankrot a kdy je vhodné jej vyhlásit. O svých zkušenostech přišel vyprávět i soudní exekutor. A studenti si mohli také vyzkoušet, jak probíhá skutečná dražba.

„Zejména jsem se snažil studenty seznámit s pojmem exekuce. Jaké strany v exekučním řízení vystupují. Že jsou tam dvě strany – jak oprávněný tak i dlužník,“ objasnil nám téma své přednášky soudní exekutor Jiří Král.

O virtuální měně, bitcoinu, přednášel jeden ze studentů. Když před lety dostal jako narozeninový dárek tuto kryptoměnu, netušil, k čemu je dobrá. Nyní fundovaně vyprávěl svým spolužákům o tom, jak těžba bitcoinů funguje.

„Momentálně je to pro mne spíš koníček, protože nemám vlastní kapitál k dispozici,“ nechal se slyšet Adam Marek.

Zajímavou přednáškou, nebo spíše exkurzí do minulosti, byla proměna cen během několika desetiletí. Faktickým dokladem, kolik co stálo, byly i peněžní deníky, se záznamem výdajů konkrétní rodiny z minulého století.

„Mně to zaráží, jak se proměnila výška platů, jak ekonomika stoupla,“ řekla nám jedna se studentek.

Na konci každé přednášky si studenti danou problematiku zopakovali v krátkém testu. A nechybělo také hodnocení přednášejících.


Nahlásit chybu


K tématu