Studenti se učili hospodařit s penězi

  • 16:16,
  • Opava,

Jak probíhá exekuce, co je osobní bankrot nebo jak sestavit rodinný rozpočet – to všechno se mohli dozvědět studenti Slezského gymnázia v Opavě. Do vyučování pozvali odborníky na finanční gramotnost. Mnohé přednášky si ale studenti připravili sami.

Takzvaný „Den D“ přináší do rozvrhu studentů Slezského gymnázia vždy příjemnou změnu: v tento den si totiž připravují výuku podle svých představ. Probírali už třeba sdělovací prostředky, problematiku uprchlíku a nyní si vybrali finanční gramotnost.

„U většiny témat přednášejí hlavně studenti, ale protože některá témata jsou složitá, je lepší, když to vysvětlí odborník,“ říká jedna z organizátorek a studentka třetího ročníku Michaela Schwarzová.

Studenti se dozvěděli mnohé např. o sociálních dávkách, na které mohou mít nárok, jasno si udělali také v tom, jak funguje systém daní, nebo co je osobní bankrot a kdy je vhodné jej vyhlásit. O svých zkušenostech přišel vyprávět i soudní exekutor. A studenti si mohli také vyzkoušet, jak probíhá skutečná dražba.

„Zejména jsem se snažil studenty seznámit s pojmem exekuce. Jaké strany v exekučním řízení vystupují. Že jsou tam dvě strany – jak oprávněný tak i dlužník,“ objasnil nám téma své přednášky soudní exekutor Jiří Král.

O virtuální měně, bitcoinu, přednášel jeden ze studentů. Když před lety dostal jako narozeninový dárek tuto kryptoměnu, netušil, k čemu je dobrá. Nyní fundovaně vyprávěl svým spolužákům o tom, jak těžba bitcoinů funguje.

„Momentálně je to pro mne spíš koníček, protože nemám vlastní kapitál k dispozici,“ nechal se slyšet Adam Marek.

Zajímavou přednáškou, nebo spíše exkurzí do minulosti, byla proměna cen během několika desetiletí. Faktickým dokladem, kolik co stálo, byly i peněžní deníky, se záznamem výdajů konkrétní rodiny z minulého století.

„Mně to zaráží, jak se proměnila výška platů, jak ekonomika stoupla,“ řekla nám jedna se studentek.

Na konci každé přednášky si studenti danou problematiku zopakovali v krátkém testu. A nechybělo také hodnocení přednášejících.

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 15.11. 1:33
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 15.11. 1:33
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 15.11. 1:33
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků