Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Název Ponožkovému dni dali Opavané

  • Opava,

Den Dawnova syndromu připadá každoročně na 21. březen. Už několik let se slaví také jako Ponožkový den. To proto, že ponožky obrácené patami k sobě, se podobají páru chromozomů, které mají lidé postiženi syndromem navíc. Možná Vás překvapíme zjištěním, že název pro tento den vznikl v Opavě.

Na Základní a Praktickou školu v Opavě chodí děti, které kvůli svému zdravotním hendikepu nejsou schopny vzdělávat se v běžné základní škole. Jsou mezi nimi i školáci s Dawnový syndromem. A právě odtud se do celé republiky rozletěla myšlenka Ponožkového dne.

„Vyzvali jsme děti, aby si vzali každý jinou ponožku. Přidali se i pedagogové. Kolegyně tuto myšlenku přes virtuální sítě začala šířit dál,“ vzpomíná ředitel ZŠ a PŠ Slezského odboje v Opavě Jiří Kupka.

Odlišné ponožky jsou symbolem páru chromozomu, který mají lidé s Dawnovým syndromem navíc.

„Ty různé ponožky na nohách jsou taková zkouška. Aby si lidé vyzkoušeli chodit jeden den jako člověk odlišný od ostatních. Vnímat, jak na vás okolí reaguje, jak vás bere, vysvětluje organizátorka akce Zuzana Melecká.

Ale nezůstalo jen u ponožek. Došlo i na každoroční společné vystoupení dětí postižených i zdravých. Na pódiu se vystřídalo na 270 účinkujících nejen z Opavských škol ale i z Mladecka. Zpívalo se, tančilo, hrálo se divadlo.

„Je to krásné a milé setkání a děti to baví. Jsme tady už podruhé,“ říká učitelka Jana Brodská z opavské ZŠ Mařádkova, která se svými druháčky připravila pro vystoupení písničku Grónská zem.

Letošním bonusem pro všechny účinkující byla i speciální edice ponožek, která vznikla pro tuto příležitost. A tak všichni účinkující měli na nohách jedinečný design.

„Na jednom páru máme vyobrazeno datum 21.3., design dalších ponožek je klasický, to jsou proužky a třetí je speciální, kde máme chromozom X, popisuje Jaroslav  Moravec, manažer společnosti Moravec kvalitní ponožky.

Na návrhu ponožek se podíleli také učitelé a děti z opavské Základní a Praktické školy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy