Opava se připravuje na nový zákon o odpadech

  • 15:33,
  • Opava ,

Ministerstvo životního prostředí připravuje nový zákon o odpadech, který během následujících 15 let výrazně omezí možnost skládkování. Obce se na změny chystají už nyní. V místní části Opavy - Vávrovicích bude od května zahájený pilotní projekt, který sníží frekvenci svozu odpadu.

Více jak 12 000 tun odpadu, který vloni vyprodukovali občané Opavy putoval na skládku. Za pár let už to nebude možné. Množství uloženého odpadu se totiž bude postupně snižovat. Od roku 2030 to bude už jen asi 5 000 tun. To kvůli chystaným změnám v odpadovém hospodářství.

„Po roce 2035 budeme moci skládkovat jen 10% komunálního odpadu, tedy odpad, který není využitelný. Takže končí doba skládkování v ČR i v celé Evropě,“ upozorňuje Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí ČR

Do do roku 2035 se bude také postupně zvyšovat podíl recyklace komunálního odpadu. V roce 2025 to má být 55%, o deset let později pak 65%. Přestože Opavané patří mezi nejvydatnější třídiče v rámci Moravskoslezského kraje, budou muset ještě přidat. Poplatek za uložení odpadu na skládku, totiž poroste.

„Máme na území města dostatek sběrných míst, asi 350, takže docházková vzdálenost není velká.Občané mají možnost separovat plasty, papír a sklo,“ říká Marie Vavrečková, vedoucí odb. životního prostředí, Magistrátu města Opavy.

Od následujícího měsíce bude Opava zkoušet pilotní projekt, kdy omezí týdenní svoz odpadu. Lidé tak budou muset více přemýšlet o tom, co vyhodí do popelnice na komunální odpad.

„Plánujeme pilotní projekt v městské části Vávrovice, kde zavedeme svoz komunálního odpadu co 14 dnů, na místo týdenního svozu, a svoz bioodpadu co 14 dnů tak, jak je to ve zbylých městských částech a ve městě Opava,“ upřesnil náměstek primátora Opavy Michal Jedlička (KDU-ČSL).

V budoucnu zřejmě ještě přibudou u každého domu vlastní nádoby na separovaný odpad. Podobný systém zavedla už před rokem v souvislosti s chystanými změnami třeba také pěti tisícová obec Ludgeřovice na Opavsku.
Festivalový koncert SHF: Krásy barokní Anglie

Zítra 18:00 - 17.09. 8:58
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

21.09. 18:00 - 17.09. 8:58
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 17.09. 8:58
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

OSTROJ a.s.
Opava
od 125 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků