10. března 1945 začala Ostravsko opavská operace, která měla za cíl osvobodit průmyslovou Ostravu a přitom maximálně zabránit jejímu poničení, ať už ze strany Němců a nebo osvoboditelů. V cestě postupujícím vojskům stála Opava, kde se německé vojsko zuřivě bránilo a v ulicích se tak nakonec sváděly boje o každý dům. "Opava byla klíčový bod. Bylo to místo, odkud ta vojska postupovala samozřejmě dále. V Opavě se bojovalo o každý dům, pozemek o každou píď půdy a bylo to pak znát," uvádí historička Jana Horáková.
Opava byla osvobozena 22. dubna 60. armádou. Cena byla vysoká. Zcela zničeno bylo přes 80 procent budov. Zcela zbouráno jich bylo 880 a další téměř 4 tisíce byly poškozeny. O průběhu bojů celé Ostravsko opavské operace vznikl nyní film Bitva o Ostravsko. "V současné době nejen vrstevníci, ale hlavně mládež nemá povědomí o událostech a souvislostech osvobození Československa. Tak jsem si říkal, že by nebylo marné, který ty souvislosti dohromady dá," vysvětluje tvůrce filmu Jaroslav Korytář
Opavskou premiéru filmu Bitva o Ostravsko si nenechal ujít ani primátor města. "Minimálně v Opavě bychom ten film chtěli distribuovat do škol mezi žáky a studenty, aby se na to podívali, protože tu historii Opavy si asi nepamatují," říká primátor Opavy Tomáš Navrátil.
Bitvu o Opavu připomíná pomník Rudoarmějce a Památník československým vojákům na náměstí Osvoboditelů.