Studenti ze Slezského gymnázia vyrážejí na pochůzky městem po setmění. Se spektrometrem v ruce zjišťují vlnovou délku nočního osvětlení.A poznatky zapisují do mapy.
Školivé modré světlo totiž dává tělu signál, že není noc a proto nemusí odpočívat. Nevytváří si proto melatonin, který řídí biologické hodiny, a je důležitým antioxidantem nebo zpomaluje stárnutí. Naštěstí je modře svítících pouličních lamp v Opavě jen pár.
„Na druhou stranu tady máme areály, které nedokáže město Opava ovlivnit. Jako jsou komerční prostory, komerční a průmyslové areály, jako jsou např. supermarkety, parkoviště u supermarketů,“ říká Martin Petrásek, člen Odborné skupiny pro tmavé nebe při České astronomické společnosti, který studentům s měřením pomáhá.
Správně svítící lampa nerozptyluje světlo do okolí a nedráždí tak noční živočichy, kteří se za světlem vydávají. Svítí tam, kde to je potřebné. A v době, kdy je světlo žádoucí. Zhasínat nasvětlené pamáky na noc navíc uspoří energii.
S Projektem Emise se studenti vydali až do Bruselu. Evropské komisi předložili návrhy, které by vedly k důsledné ochraně člověka před modrým zářením.
„Chtěli jsme, aby se eurokomise zamyslela nad tím, zda by na krabičkách bylo označení s max. osvětlením. Nebo v které místnosti se dají použít, přibližuje koordinátorka Projektu Emise Kamila Tkáčová, učitelka ze Slezského gymnázia.
Emisaři mapují osvětlení v Opavě od loňského roku. Zatím mají v mapě zanesenou asi desetinu území města.