Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střecha víceúčelové haly v Opavě se zazelená, v horkých dnech budovu bude chladit

  • Opava,

Střecha víceúčelové haly v Městských sadech v Opavě bude osázena sukulenty. Jede o jedno z opatření, které vyplývá z adaptační strategie na změnu klimatu. Ta má za úkol město v horkých dnech zchladit. Tato zelená střecha bude první vlaštovkou v Opavě.

Část střechy víceúčelové městské haly pokryje zanedlouho zelený koberec ze sukulentů. Tato „živá“ vrstva se rozprostře nad restaurací a kuchyní a má za úkol zlepšit izolační vlastnosti budovy. Kromě toho se zde také lépe udrží dešťová voda a navíc, rostliny dokáží zachytit ty nejmenší prachové částice.

„Tento zelený povrch může být i o 20 a více stupňů chladnější, než třeba černé eternitové střechy. Takže zlepšují klima v okolí budovy,“ říká Zdeněk Frélich, spoluautor adaptační strategie, kterou vedení města přijalo jako závazný dokument letos na jaře.

Hala byla v Městských sadech postavena v roce 2003. Už původní projekt s trávou na střeše počítal. Zřejmě kvůli velké finanční náročnosti z toho ale sešlo. A tak je tady nyní štěrk.Ten ale teď nahradí jiný materiál.

 „Překvapilo nás, že nosnost střechy je nízká. A tak tady použijeme substrát vylehčený. Konkrétně substrát lávový – ten je nejlehčí,“ vysvětluje autor enviromentální studie Petr Selník.

Koberec sukulentů a rozchodníků pokryje v první etapě střechu zdejší restaurace a kuchyně. Poté bude osázená také střecha nad obytnou hotelovou  částí. Během léta pomůže přírodní povrch chladícímu systému udržet v místnostech pod ní snesitelné klima. Během 15 tropických dnů, které v Opavě ročně bývají, mohou rostliny ušetřit za chlazení až 60 000 korun.

Následně se zelené střechy objeví také na dalších budovách ve městě. Už nyní vedení města uvažuje na zeleném koberci na střechách zastávek hromadné dopravy.

Systém dotací by měl motivovat také soukromníky, aby si zelenou střechu pořídili.

 „Uvažujeme o tom, že zavedeme systém dotací pro soukromý sektor. Nejdříve to ale chceme vyzkoušet na vlastních objektech,“ dodává náměstek primátora Opavy Michal Jedlička (KDU-ČSL).

Vedení města předpokládá, že zájemci o realizaci zelené střechy,  by mohli o dotace žádat už příští rok.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků