Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská nej aneb v čem je slezská metropole výjimečná

  • Opava,

Třicet tři opavských fenoménů, které se zapsaly nejen do historie města, ale také republiky či světa shrnuje právě vydaná kniha Opavská nej. Možná, že ani netušíte, že v Opavě se začaly vyrábět žiletky, pořádalo se zde první bruslařské mistrovství světa nebo že tady stojí nejstarší muzeum v republice.

S myšlenkou zmapovat opavská prvenství přišla historička Kateřina Pelcová. Už dříve připravila dvě menší venkovní výstavy, které upozorňovaly na osobnosti, události i fenomény, kterými se slezská metropole proslavila. Ty se staly základem pro vnik knihy Opavská nej.

„Napadly mne hned tři, čtyři takové ty známější zajímavosti. Ale naše kniha obsahuje celkem 33 opavských nej a to už byla fuška dát je koncepčně dohromady,“ vzpomíná historička Kateřina Pelcová, která s nápadem sepsat knihu přišla.

Na přípravě hesel se podílelo devět historiků. V knize nechybí např. nejpřekládanější česká básnická sbírka Petra Bezruče Slezské písně, slavná lvice Elsa opavské rodačky Joy Adamsonové nebo Slezské zemské muzeum jako nejstarší v republice . Přibyl také odkaz na první továrnu na holící čepelky, na jedinou konkatedrálu v České republice, nechybí ani první zásilkový obchod v Rakousko - Uherské monarchii, který existuje dodnes.

„Kniha nabízí téměř 200 obrazových materiálů. Řekla bych, že většina z nich bude pro Opavany překvapením, protože jsme sáhli i do zahraničních sbírek, doplňuje Pelcová.

Rakouská národní knihovna poskytla fotografie slavné Výstavní budovy Vídeňské secese, kterou vytvořil opavský rodák Joseph Maria Olbrich. Až z New Yorku připutoval snímek gynekologa Rudolfa Chrobaka.

„Naše město se každý rok snaží vydávat nějakou knihu, která bude historicky hodnotná, ale která bude zároveň i populární. A která dějiny přiblíží poučnou i zábavnou formou,“ říká zástupce vydavatele Jana Foltysová.

V minulých letech takto vyšly knihy Opavský uličník nebo Nad šálkem kávy.

Knihu Opavská nej vydal opavský magistrát nákladem dvou tisíců kusů. K dostání je nyní v informačním centru a také na Vánočních trzích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků