Vyhledávání kostních lézí či únavových zlomenin, speciálních typů nádorů, které se vyskytují třeba v oblasti tenkého střeva, slinivky či žaludku. To vše umí tomografická gama kamera, která je součástí nového přístroje ještě spolu s CT vyšetřením. Kombinace obou se pak může použít při diagnostice pacientů s neurologickými či endokrinologickými nebo s kardiologickými potížemi.
Například při vyšetření srdce mohou lékaři vidět, jak tento sval funguje, zda se správně prokrvuje a také jakou má strukturu. To vše během jediné hodiny. A to během jediné hodiny. Dříve se jednalo o dvě různá vyšetření, která musel pacient absolvovat následně. Mnohdy během několika dnů.
„Vidíme včasněji a lépe různé patologické stavy. Vidíme včasněji metastázy v kostech, různé typy nádorů, které běžnými vyšetřovacím metodami nezaznamenáme,“ chválí nový přístroj Tomáš Böhm, primář odd. nukleární medicíny.
Tento přístroj za 23 milionů korun nahradil starší typ, který sloužil k vyšetřování pacientů od roku 2007. Po 30 000 vyšetření zhavaroval. Nový přístroj, který denně vyšetří až 15 pacientů, je mnohem přesnější a také rychlejší.
Lékaři z opavské Slezské nemocnice, jsou vůbec prvními v České republice, kteří mají přístroj v této konfiguraci k dispozici.