Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový přístroj ve Slezské nemocnici: gamakamera a CT v jednom

  • Opava,

Moderní diagnostický přístroj mají k dispozici lékaři Slezské nemocnice. Jde o kombinaci gama kamery a CT zobrazení. Vyšetření se zrychlí a zpřesní vyšetření. Odhalí nádory i metastázy nebo ukáže, zda orgány v těle pacienta fungují tak, jak mají.

Vyhledávání kostních lézí či únavových zlomenin, speciálních typů nádorů, které se vyskytují třeba v oblasti tenkého střeva, slinivky či žaludku. To vše umí tomografická gama kamera, která je součástí nového přístroje ještě spolu s CT vyšetřením. Kombinace obou se pak může použít při diagnostice pacientů s neurologickými či endokrinologickými nebo s kardiologickými potížemi.

Například při vyšetření srdce mohou lékaři vidět, jak tento sval funguje, zda se správně prokrvuje a také jakou má strukturu. To vše během jediné hodiny. A to během jediné hodiny. Dříve se jednalo o dvě různá vyšetření, která musel pacient absolvovat následně. Mnohdy během několika dnů.

„Vidíme včasněji a lépe různé patologické stavy. Vidíme včasněji metastázy v kostech, různé typy nádorů, které běžnými vyšetřovacím metodami nezaznamenáme,“ chválí nový přístroj Tomáš Böhm, primář odd. nukleární medicíny.

Tento přístroj za 23 milionů korun nahradil starší typ, který sloužil k vyšetřování pacientů od roku 2007. Po 30 000 vyšetření zhavaroval. Nový přístroj, který denně vyšetří až 15 pacientů, je mnohem přesnější a také rychlejší.

Lékaři z opavské Slezské nemocnice, jsou vůbec prvními v České republice, kteří mají přístroj v této konfiguraci k dispozici.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků