Studenti, laická i odborná veřejnost se zúčastnili dvoudenní konference, která mapovala nejen vztahy v hraničním regionu českého a polského Slezska, ale také to, jak Češi o Polácích smýšlejí, a jakou roli v tom hrají sdělovací prostředky.
"V současné době hýbe nejvíce veřejností otázka životního prostředí, znečištění prostředí, dále je to vnímání údajně špatných potravin a pak třeba také některé historické události," podotkla Irena Korbelářová, děkanka pořádající Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.
Za řečnickým pultem se střídala plynule čeština i polština. Účastníci mohli shlédnout zajímavé dokumentární filmy nebo fotografie. Cyklus z prostředí povrchových dolů v Horním Slezsku a lidí, kteří tady pracují, přivezl polský novinář a fotograf Arkadiusz Gola. Tímto tématem se zabývá už od roku 1990.
„Naše kraje jsou si podobné. A to v tom, jak žijeme, jak pracujeme, jak se díváme na život," shrnul novinář.
Protože severní hranice Moravskoslezského kraje je zároveň hranicí s Polskem, vztah zdejšího obyvatelstva k Polákům je tady mnohem těsnější, než v jiných částech republiky. Mnohé obce jsou od sebe vzdáleny doslova jen pár kroků.
"Přestože jsme blízcí sousedi, tak se příliš o sebe nezajímáme. Spíš Češi se nezajímají o Polsko, protože Poláci se o Česko zajímají mnohem více, než my, posteskl si Jiří Siostrzonek ze Slezské univerzity, který celou konferenci moderoval.
Propojenost obou zemí je vidět také na Slezské univerzitě. Poláci mají velký zájem o studium fotografie na zdejším institutu. Ze současných 180 posluchačů tvoří asi polovinu. Při studiu uměleckého oboru totiž jazyk není překážkou.
Konference zkoumala jak nám předkládají média Poláky
Tématem letošního ročníku konference Média/dějiny/společnost, kterou pořádá Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity, byl obraz Polska a Poláků v českých médiích. Přednášeli novináři, historikové i fotografové.