Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konference zkoumala jak nám předkládají média Poláky

  • Opava,

Tématem letošního ročníku konference Média/dějiny/společnost, kterou pořádá Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity, byl obraz Polska a Poláků v českých médiích. Přednášeli novináři, historikové i fotografové.

Studenti, laická i odborná veřejnost se zúčastnili dvoudenní konference, která mapovala nejen vztahy v hraničním regionu českého a polského Slezska, ale také to, jak Češi o Polácích smýšlejí, a jakou roli v tom hrají sdělovací prostředky.
"V současné době hýbe nejvíce veřejností otázka životního prostředí, znečištění prostředí, dále je to vnímání údajně špatných potravin a pak třeba také některé historické události," podotkla Irena Korbelářová, děkanka pořádající Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.
Za řečnickým pultem se střídala plynule čeština i polština. Účastníci mohli shlédnout zajímavé dokumentární filmy nebo fotografie. Cyklus z prostředí povrchových dolů v Horním Slezsku a lidí, kteří tady pracují, přivezl polský novinář a fotograf Arkadiusz Gola. Tímto tématem se zabývá už od roku 1990.
„Naše kraje jsou si podobné. A to v tom, jak žijeme, jak pracujeme, jak se díváme na život," shrnul novinář.
Protože severní hranice Moravskoslezského kraje je zároveň hranicí s Polskem, vztah zdejšího obyvatelstva k Polákům je tady mnohem těsnější, než v jiných částech republiky. Mnohé obce jsou od sebe vzdáleny doslova jen pár kroků.
"Přestože jsme blízcí sousedi, tak se příliš o sebe nezajímáme. Spíš Češi se nezajímají o Polsko, protože Poláci se o Česko zajímají mnohem více, než my, posteskl si Jiří Siostrzonek ze Slezské univerzity, který celou konferenci moderoval.
Propojenost obou zemí je vidět také na Slezské univerzitě. Poláci mají velký zájem o studium fotografie na zdejším institutu. Ze současných 180 posluchačů tvoří asi polovinu. Při studiu uměleckého oboru totiž jazyk není překážkou.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků