Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V opavské porodnici mají nejméně císařských řezů v kraji

  • Opava,

Hned sedm dětí přišlo na svět během prvního dne nového roku ve Slezské nemocnici, což je dvakrát více, než obvykle. Opavská porodnice má v rámci Moravskoslezského kraje nejnižší počet porodů, které jsou vedeny císařským řezem. Z víc jak tisícovky to je 18,5 %.

Porodníci ve Slezské nemocnici měli během novoroční služby pořádně napilno: za 24 hodin se tady narodilo 7 miminek. Nejvíce pospíchal na svět Jozífek, který se narodil několik minut po jedné hodině.
"Téměř vždy jsem sloužíval Nový rok a Silvestra. Nikdy si nepamatuji, že bych zvládnul tolik porodů za jednu službu," usmívá se primář gynekologicko-porodnického odd. Slezské nemocnice Alfréd Dörr.
S výjimkou jednoho miminka přišly všechny na svět přirozenou cestou. V jednom případě museli lékaři pomoci dítěti na svět císařským řezem. Takto rodí v Opavě 18,5 % žen, tedy necelé dvě stovky z víc jak tisíce. Šanci porodit spontánně tady mají i ženy v případě, že poloha plodu v děloze je koncem pánevním. Zdejší lékaři totiž umí miminko otočit. Úspěšní jsou ve víc jak 60% případů.
„Děláme to zevními hmaty tak, že zadeček se z pánve maminky vytlačí ven, uloží bokem a hlavička se otáčí podél hrany děložní do pánve matky,“ popisuje Dörr.
Ve 4 porodních pokojích mají ženy k dispozici mnoho alternativních pomůcek, jako je vana, gymnastický míč nebo porodní stolička. Oblíbené jsou také aroma lampy s vonnými oleji.
„Nejčastěji používáme eukalyptus, levanduli, litceu cubebu. Samozřejmě, maminky si mohou nosit také oblíbenou vůni z domu, říká porodní asistentka Pavla Hradilíková.
Ve Slezské nemocnici se denně narodí v průměru asi 3 děti. Pokud jsou matka i dítě v pořádku, propustí je lékaři po třech až čtyřech dnech do domácí péče.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy