Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na poncích trénují děti manuální zručnost

  • Opava,

Svou zručnost teď mohou děti z Mateřské školy Sluníčko rozvíjet u malého pracovního stolu. Mohou se naučit zatloukat hřebíky nebo třeba řezat dřevo. Děti si tak nejen najdou cestu k řemeslu, ale také rozvíjejí jemnou motoriku, kterou budou potřebovat pro výuku psaní.

Dvacet šest ponků mají k dispozici děti v mateřských školách na Opavsku a Vítkovsku. Díky projektu Místní akční skupiny Opavsko se do školek dostává manuální práce, která dnešním dětem chybí. Prostřednictvím pilky, hoblíku, kladívka či kleští děti rozvíjejí své motorické schopnosti. Nový pracovní stůl s nářadím teď mají nově k dispozici také v Mateřské škole sluníčko.
„Tento pult bude umístěný tady ve třídě a děti na něm budou moci ve volných chvílích pracovat,“ říká ředitelka Iva Otipková.
U stolu se střídají chlapci i dívky. Práce s funkčním nářadím děti baví. Zmenšená verze padne dětem dobře do ruky. A tak se bez obav pustí i do řezání lupénkovou pilkou.
Pedagogové se mohou zúčastnit školení, která osvětlí jak s dětmi u ponku pracovat.
„Proškolujeme učitelky, aby podporovaly motoriku dětí, aby ztratily ostych. Ten strach u práce je rizikový,“ zdůrazňuje Martin Hořínek, manažer podpory vzdělávání, MAS Opavsko.
Ponky v mateřských školách podporují nejen zájem o řemeslo, ale také zlepšují manuální zručnost dětí, která v dnešní době není ani u středoškoláků nijak zvlášť oslňující.
„Mnohdy je to tak, že až teprve u nás kluci přijdou do kontaktu s běžným ručním nářadím, “ postesknul si ředitel SOU stavebního v Opavě Miroslav Weisz.
Práce s reálným nářadím u pracovního stolu by měla vést děti k řemeslným profesím. Zájem o ně totiž klesá a řemeslníci pak na trhu práce chybí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy