Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jmelí decimuje stromy, pomůže ořezání větví?

  • Opava,

Chomáče jmelí decimují stromy ve městech. Napadají rostlinné cévy, až nakonec strom uschne. V Opavě se ale hodlají tomuto houževnatému parazitovi postavit. Stromy ořežou a tím zabrání šíření jmelí, které mají na svědomí ptáci.

Přestože je zima a listí ze stromů dávno opadalo, mnohé z nich se ale i teď zelenají. Jejich koruny jsou totiž obalené jmelím. Některé větve se pod jejich tíhou ohýbají, jiné to nevydrží a zlomí se.
Zhoršující se trend sledujeme zhruba po dobu 15 let, kdy výskyt jmelí zaznamenáváme ve větším množství. Není to jen problém Opavska, ale celého kraje, říká vedoucí odb. životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.
Ze stromu na strom roznášejí jmelí ptáci, kteří se živí bílými plody Semínka jsou pro ně jedovatá, a proto otírají zobák o větve, aby se jich zbavili. A tak najdou pro parazita dalšího hostitele. Stromy, na kterých se jmelí objeví, jsou odsouzeny k zániku.
"Stromy, které jsou zasažené jmelím trpí obrovskou žízní. Jmelí je poloparazit, který zakořeňuje do větviček a do cév, kde proudí míza. Takže ten strom musí ze země 3x rychleji sát vodu," vysvětluje dendrolog Miroslav Frank.
Napadené stromy začnou postupně usychat. A je téměř jisté, že parazit bude mít nakonec navrch. I když to může trvat několik let či desetiletí. Pomoci by mohlo odřezání jednotlivých trsů jmelí.
"Zkoušeli jsme postřik. Vyzkoušeli jsme asi tři stromy, kdy jsme sledovali,zda na jmelí působí. Ale s výsledkem jsme nebyli spokojeni, abychom se rozhodli jít touto cestou," říká Vavrečková.
Pracovníci odboru životního prostředí už vytipovali, kde bude potřeba zásahu odborníků. Jde dohromady asi o 500 stromů,které se nacházejí převážně v Městských sadech a pak také u kostela v Jaktaři. Asi stovka stromů, která je zasažená jmelím z více jak 50%, bude muset být pokácena a nahrazena rostlinami novými.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy