Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Emisaři upozorňují na záření z mobilů

  • Opava,

Mobilní telefon: dobrý sluha, ale špatný pán. I tak by se dalo shrnout používání tohoto přístroje, které vlastní skoro každý z nás. Na škodlivé modré záření z displeje upozorňují studenti ze Slezského gymnázia. Mnohé studie prokázaly, že může způsobovat psychická onemocnění, spánkové poruchy i rakovinu.

Studenti Slezského gymnázia v rámci Projektu Emise vysvětlují svým vrstevníkům, v čem je modré záření z mobilních telefonů škodlivé. Mnohé studie totiž prokázaly, že může narušit přirozený biorytmus člověka, a tím i činnost mozku. Zvlášť, pokud mobil používáme předtím, než jdeme spát. Záření totiž klame tělo a říká mu, že je den. A to pak nemůže odpočívat. Mnohé studie potvrzují, že důsledkem toho jsou mnohé civilizační choroby.
"Já jsem před 15 – 20 lety řešila problémy psychické, kdy děti měly problémy s rozchodem rodičů, se známkami. Teď spíš se řeší případy, kdy studenti jsou nespokojení, psychicky labilní a neví, z čeho,“ říká preventistka ze Slezského gymnázia Kamila Tkáčová.
Také proto se gymnazisté pustili do osvěty. Protože je používání mobilního telefonu v dnešní době téměř nevyhnutelné, radí alespoň, jak negativní vlivy minimalizovat.
„Doporučujeme stahovat blue light filtry, které potlačují modré světlo, které škodí,“ vysvětluje studentka Kateřina Mališková.
Modré světlo, jehož zdrojem je Slunce, je pro všechny živočichy i člověka důležité zejména přes den. Udržuje totiž bdělost tím, že zabraňuje produkci melatoninu.
„Když používáte mobil nebo tablet přes den tak to nevadí. Protože přes den máte kolem sebe spoustu přirozeného světla,“ dodává fyzikář Radim Frič.
Nejméně 1,5 před spaním se ale modrému záření vyhněte. Pokud ještě těsně před usnutím hledíte na displej mobilu, tělo oddaluje fázi spánku a neregeneruje. Nedochází totiž k tvorbě zmíněného melatoninu. Studie už prokázaly, že důsledkem toho jsou deprese, obezita či rakovina prsu nebo prostaty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy