Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologický průzkum v Kateřinkách – 8 000 nálezů

  • Opava,

Před třemi lety ukončili archeologové rozsáhlý průzkum na místě dnešního obchvatu Opavy. Teď jsou některé zajímavé nálezy k vidění na výstavě o historii opavské městské části Kateřinky v Obecním domě.

Stejně, jako nyní projedou denně tisíce aut po nedávno dokončené severní části obchvatu Opavy, tak i v pravěku bylo toto místo důležitým logistickým uzlem. Svědčí o tom nálezy, které zde ještě před výstavbou obchvatu archeologové objevili. Z hliněných střepů či kamenných nástrojů vyčetli vlivy dalších evropských kultur. Nejvzácnější nález, 6000 let staré torzo sošky Venuše, je toho důkazem.

„Nese na sobě východoevropské elementy. A tím dokládá komunikaci s jiným územím, které bylo vzdáleno na stovky kilometrů,“ říká archeoložka Kateřina Papáková.

Celkem 8000 cenných předmětů našli archeologové během záchranného průzkumu. Podle všeho ale odkryli jen malou část oblasti, která byla v pravěku hojně osídlená. Nálezy odkazují na kulturu lengyelskou z mladší doby kamenné, pak kulturu Chlopice – Veselé a našly se také předměty z doby bronzové datované asi 800 let př. n. l. Celkem na 8 000 kusů.

"Co se týče počtu nálezů a zachycených archeologických objektů, můžeme říci, že předčilo naše očekávání," podotýká Papáková

Zkoumání podrobili archeologové nejrůznější nádoby, drobné štípané nástroje nebo třeba jednoduchá závaží k rybářským sítím. Mnohé z nich odkazují na dobu až 4000 let před naším letopočtem. Mezi nimi je i miska z kultury lužických popelnicových polí, kterou archeologové našli celou.
Některé z nálezů můžete vidět ještě několik dnů na výstavě s názvem Příběh Kateřinek v Obecním domě, která mapuje historii této významné opavské čtvrti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků