Pacienti Slezské nemocnice mohou podstoupit vyšetření na špičkovém výpočetním tomografu. Tento přístroj zobrazuje pomocí rentgenového záření vnitřní orgány a tkáně. Díky novému přístroji bude vyšetření mnohem šetrnější.
Kateřina Štenclová, radiologický asistent, Slezská nemocnice v Opavě: „Samotné skenování trvá kratší čas, takže pacient obdrží nižší dávku, a je také kratší časovou jednotku přímo ozářen.“
Kamil Hudeczek, primář radiologického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Úspora dávky je asi o 1/3. Hlavu jsme schopni vyšetřit řekněme za 3 s. U starého CT to trvalo 10 s a radiační dávka byla vyšší.“
Software dokáže zpracovat informace z 254 detektorů. Jen pro srovnání: původní, 8 let staré CT, jich mělo pouze něco přes 60. Radiologický asistent tak musí zadávat data do počítače mnohem podrobněji. Výsledkem je pak ale velmi přesné zobrazení.
Nový výpočetní tomograf je od prvního dne v zápřahu. Na vyšetření přicházejí pacienti, kteří kvůli pandemii koronaviru museli svůj termín posunout. Denně jich tady obslouží na tři desítky.
Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Tento přístroj máme pouze jeden. Určitě bychom potřebovali pro kovidové i jiné případy ještě jedno CT.“
Na financování nového výpočetního tomografu za 25 mil. korun se částečně podílel kraj. Většinu prostředků se podařilo získat z evropských fondů.
Ivo Vondrák (ANO),hejtman Moravskoslezského kraje: „Jde o spádovou oblast pro 140 000 lidí. A dle mého názoru je oprávněné tady mít skutečně špičkovou techniku.“
V Moravskoslezském kraji je tento přístroj opravdu ojedinělý .