Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vojenské opevnění v Darkovičkách je zcela funkční

  • Opava,

Provedeme vás jednou ze 40 vojenských pevností na Ostravsku, které v minulém století měly chránit svrchovanost našeho státu před hitlerovským Německem. Tuto část historie připomíná areál v Hlučíně – Darkovičkách.

Stavba opevněné linie podél státní hranice Československa začala v roce 1935 a pokračovala až do roku 1938, jako reakce na militantní politiku Německa. Na Ostravsku vzniklo 40 pevností. Projektovaly je inženýrské špičky, které se inspirovaly ve Francii. 

Petr Adamus, správce, Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky: "Objekty jsou moderní tím, že tady použili železobetonový skelet. Takovéto budovy se na našem území do té doby prakticky nestavěly. Takže konstruktéři, kteří to museli stavět, vycházeli z nejmodernějších poznatků tehdejší stavební vědy "

V tomto pěchotním srubu sloužilo 37 mužů. Jejich životy chránily dvoumetrové zdi. Střílny vypadají přesně tak, jakoby je nedávno opustili vojáci: na místě jsou unikátní dva spojené kulomety i protitankový kanon s dostřelem 5 kilometrů.

Zatímco velitel a poddůstojníci měli luxus samostatné postele, mužstvo se muselo uskromnit.

Petr Adamus, správce, Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky: „Vojáci tento komfort neměli. Ti se dělili o postel po 12 hodinových směnách. Říká se tomu tzv. systém teplé postele. Takže jeden voják slouží, druhý odpočívá a potom se vymění.“

V labyrintu chodeb dvoupodlažního objektu nechybí ani malá koupelna a vařič pro ohřívání jídla. Srub fungoval naprosto samostatně s vlastním agregátem, nádrží na vodu, i přívodem vzduchu.

Petr Adamus, správce, Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky: „Za mírového stavu byl vzduch do objektu vháněn pomocí ventilátoru. A rozváděn vzduchotechnikou.“

Důmyslně zbudované pevnosti ale nikdy nesloužily svému účelu. Protože Adolf Hitler získal československé pohraničí bez boje tzv. Mnichovskou dohodou. Pokud si chcete vojenské objekty prohlédnout na vlastní oči, jsou pro vás otevřené každou sobotu a neděli.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy