Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kniha i výstava mapují historii fotoateliérů v Opavě

  • Opava,

Pozor, vyletí ptáček – tato kniha mapuje fenomén fotografických ateliérů, které začaly v souvislosti s objevem fotografie v Opavě vznikat. Souběžně s vydáním knihy byla otevřená i stejnojmenná výstava v opavské galerii KUPÉ. Ovšem kvůli protiepidemickým opatřením ji zatím vidělo jen pár lidí. My vám ji teď přiblížíme v reportáži.

Portréty, život na ulici, významné městské budovy – to jsou náměty snímků, které pořizovali první opavští fotografové od roku 1860, tedy dvě desetiletí poté, co objev černobílé fotografie obletěl svět. Fotoaparát v té době vypadal přibližně takto:

Rudolf Dybowicz, sběratel: „Nejdříve je tady objektiv, vak, zezadu se vkládala černobílá skleněná deska, která určovala i expozici."

Ta trvala i několik vteřin. Po tuto dobu bylo nutné, aby se nikdo nepohnul. A tak pravděpodobně vznikla slavná věta: „Pozor, vyletí ptáček!“

Ondřej Durczak, fotograf, Institut tvůrčí fotografie, Slezská univerzita v Opavě: "Fotografické expozice byly poměrně dlouhé. Udržet pozornost dítěte, aby se nehýbalo, a ten snímek nebyl rozmazaný, nebylo úplně jednoduché. “

Od poloviny 19. století do roku 1945 byla v Opavě jistě třicítka živnostníků, kteří tady měli svůj fotografický ateliér.

Jaromíra Knapíková, archivářka, Zemská archiv v Opavě: „Nejprve byla poptávka po portrétních fotografiích na památku pro příbuzné."

Fotografové zachycovali ubíhající dětská léta, vojáky, kteří rukovali do války, čerstvé novomanžele... Snímky městských budov pak sloužily jako první pohlednice, které si návštěvníci Opavy odváželi na památku.

Kniha sleduje jedno století s fotografií v Opavě. A neopomene ani fakt, že zdejší chemik, Karel Schinzel, se zasloužil o vznik barevné fotografie.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry