Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kolik dobrovolníků se zapojilo do projektu pomoci nemocnicím?
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Do projektu Českého červeného kříže se zapojilo kolem 400 dobrovolníků. V současné době působí v 11 nemocnicích. Z Opavska je to asi 20 dobrovolníků a členů ČČK, kteří pomáhají.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: S čím konkrétně mohou v nemocnicích pomoci?
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Jsou to běžné ošetřovatelské činnosti: hygiena pacienta, asistence při stravování, převlékání postele. Aby byl pacient co nespokojenější a personálu se mohlo trochu ulevit.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Přece jen to nejsou jednoduché úkony, zvládají je?
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „My se snažíme naše dobrovolníky připravit na tyto situace kurzem Základy moderního ošetřovatelství. V Opavě už se povedlo proškolit kolem stovky dobrovolníků.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Každá nemocnice má možná jiný způsob přístupu k pacientů i vnitřní řád. Jak přistupují jednotlivá zařízení k dobrovolníkům?
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Personál nemocnice si vždy proškolí naše dobrovolníky. Vysvětlí jim práci s ochrannými pomůckami, protože pracují v ochranných oděvech totožných jako zaměstnanci nemocnice. Takže je to na personálu."
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Působíte prozatím ve dvou nemocnicích, Karlovy Vary a Ivančice u Brna. Obě jsou mimo náš kraj. Počítáte, že byste pomáhali také tady, v Moravskoslezském kraji?
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: "Myšlenka je skutečně taková, že pomoc bude vycházet od dobrovolníků, kteří pocházejí z toho daného místa. V současné době ČČK Opava opouští Karlovy Vary a bude se soustředit na pomoc nemocnicím tady na Moravě.“