Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Letošní maturanti se museli připravovat na svou zkoušku dospělosti distančním způsobem. Jak to zvládli?
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě: „Já myslím, že naši studenti se s on-line výukou popasovali výborně. V podstatě se připojovali, chodili na konzultace. Myslím, že to opravdu zvládli. A to, že všichni nastoupili k maturitě, je toho důkazem.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vědomosti jsou jedna věc, ale přece jen: nechybí studentům zkoušení ve škole, které je zocelí? Teď musí předstoupit před maturitní komisi a podat ten nejlepší výkon.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě: „Naši studenti jsou opravdu šikovní. My v nich rozvíjíme „měkké dovednosti“, což je umění komunikovat, prezentovat se. Takže já si myslím, že za ten rok to nezapomněli. A ti, co měli obavu z maturity, měli možnost si to na konzultacích nacvičit. Učitelé učitelé se jim opravdu věnovali. Takže předpokládám, že problémy nebudou.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Není tato doba impulsem k tomu, aby se přehodnotil přístup k maturitní zkoušce?
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě: „Určitě ano. Ukazuje se, že ten přístup, aby měli všichni stejnou maturitu, není rozumný. Gymnázia vedle středních škol a učňovských škol s maturitou mají stejný obsah. Myslím, že naši by zvládli i větší rozsah. Je to pro ně až moc jednoduché. A myslím, že plošné řešení znalostí není rozumné. Každá škola by se měla profilovat a být jedinečná, měla by mít svůj program. A ne aby vykonávali všichni stejné zkoušky.“