Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pony express - připomínka doručování pošty kovboji na koních

  • Opava,

Pony Express otevřel svou poštovnu na opavském Dolním náměstí. Lidé odtud mohli odeslat pohlednice do nejrůznějších koutů světa. Zásilky rozváží kovbojové na koních, aby připomněli, jak se v 19. století doručovala pošta na americkém kontinentě.

Na Dolním náměstí vyrostla na čas malá poštovna. Ten, kdo zde předal k odeslání pohled, mohl počítat tím, že jej stejně jako v Americe v 19. století budou přepravovat jezdci na koních. Doručení garantují do všech koutů světa.

Ondřej Binar, pošťák, Československý Pony express: „Pohlednici orazíme, předáme koni. Koně to převezou přes svou trasu na různé pošty a rozešlou se do celého světa.“

V Opavě mohli lidé poštu kovbojům svěřit po 21. Nicméně v republice se Pony express jel poprvé už v r. 1988. Protože v té době bylo vše „americké“ nepřijatelné, je s podivem, že kovbojové s klobouky, v červených košilích a se žlutými šátky vládnoucím komunistům nevadili.

Miroslav Kozelský, předák moravské severní větve, Československý Pony express: „Oni většinou na štěstí nevěděli, o co jde. A nás si v podstatě nikdo nevšímal.“

A tak tradice přetrvala dodnes a každoročně s sebou přináší také do Opavy atmosféru westernu.

Brašny s poštou převzali jezdci na koních. Střídat se budou na trase po 20 km a zásilky zavezou do určitých míst, odkud je pak převezme Česká pošta a dopraví k adresátům.

David Hanák, jezdec, Československý Pony express: „Trasu se snažíme vybírat tak, ať jedeme co nejméně po silnici. Volíme zkratky, lesní či polní cesty.“

Pony express garantuje doručení zásilky za jakýchkoliv okolností. Pokud kurýr nebude moci použít koně, bude se muset vydat na trasu po svých.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy