Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město Opava koupilo záchranářům přenosný ultrazvuk a videolaryngoskop, jde o nadstandardní vybavení

  • Opava,

Opavští záchranáři mají k dispozici přenosný ultrazvuk k rychlé diagnostice a videolaryngoskop , který ulehčí intubaci pacienta. Oba přístroje jsou nadstandardním vybavením lékařského vozu a částkou 300 000 korun na jejich nákup přispělo město Opava.

Letos v lednu město Opava přispělo záchranářům na nové vozidlo, tzv. randez - vous, které slouží k rychlé přepravě lékaře a záchranáře k pacientovi. Přestože jde o osobní vůz, je zde uskladněno téměř shodné zdravotnické vybavení, jako v sanitce. Nyní město přidalo peníze také na nákup dvou přístrojů, které urychlí přednemocniční diagnostiku. V kufru auta teď přibude také přenosný ultrazvuk a videolaryngoskop.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje: „Jde o nadstandartní vybavení, které je nad rámec toho povinného, daného vyhláškou. A přispěje k lepší, rychlejší a kvalitnější diagnostice.“

V případě tohoto mobilního ultrazvuku napojeného na tablet nemusí pacient čekat až na vyšetření v nemocnici. Díky použití přímo na místě může lékař odhalit např. příčinu zástavy krevního oběhu, dechové tísně, nebo zjistit rozsah poranění hrudníku nebo břicha.

Druhý darovaný přístroj, videolaryngoskop, umožňuje zprůchodnění dýchacích cest, kdy může lékař lépe situaci kontrolovat díky kameře. Je určený pro pacienty, u kterých není možné zajistit průchodnost dýchacích cest standardním způsobem. Např. při otocích v dutině ústní, popáleninách či při alergické reakci.

Petr Černohorský, ředitel ÚO Opava ZZS Moravskoslezského kraje: „Je možné zavést endotracheální kanylu bez velkého záklonu hlavy, bez nutnosti velkého otevření dutiny ústní a umožňuje nám to přímou vizualizaci a zavedení kanyly do mezihlasivkového prostoru pod zrakovou kontrolou.“

Peníze na nákup obou přístrojů, tedy 300 000 korun, poskytlo město. A ve finanční podpoře opavských zdravotnických záchranářů hodlá pokračovat.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta práce je důležitá a proto dále budeme pokračovat ve finančním přispívání na nákup těchto zařízení.“

Petr Černohorský, ředitel ÚO ZZS MSK Opava: „Oba přístroje zkvalitní péči o pacienty tady v rámci našeho územního odboru. Jsou určeny pro pacienty všech věkových kategorií.“

Vzhledem k tomu, že z velké části teď vyjíždějí záchranáři za pacienty s koronavirem, hodlá město v příštím roce pořídit opavským záchranářům transportní plicní ventilátor.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy