Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architektonický skvost Opavy se po letech opět rozzářil. Vánoční osvětlení zaplatili dárci

  • Opava,

Opavanům se naskytl úchvatný pohled na večerní rozsvícený obchodní dům Breda. Tato ikona města je již 8 let zavřená a chátrá. Díky sbírce se podařilo nashromáždit peníze nejen na obnovu původního vánočního osvětlení, ale také na nutné udržovací práce.

{{souvisejici-clanek-"1100002802"}}

Mnozí Opavané pamatují obchodní dům Breda v dobách své největší slávy. Omšelá budova nyní jen vzdáleně připomíná, že kdysi byla centrem nákupů i symbolem luxusu. Díky finanční sbírce se podařilo renovovat původní vánoční osvětlení na fasádě.

Linda Bittová, organizátorka sbírky: „My jsme se rozhodli to rozsvítit hlavně proto, abychom dali lidem najevo, že Breda neumřela. A že do ní chceme vrátit život.“

1450 žárovek našroubovali do závitů přímo na fasádě horolezci.

Tomáš Petreček, horolezec a extrémní sportovec: „Budu montovat poslední žárovku, která tam chybí.“

A tak 8 let zavřený obchodní dům ožil v adventním čase a připomněl, že po válce byl největším v Československu a díky jedinečné architektuře si stále zaslouží pozornost.

obyvatel Opavy: „Je to famózní! Je to velká pocta Leopoldovi Bauerovi, který to tak nádherně postavil“

Obchodní dům v centru Opavy teď bude zářit do tmy každý večer. Předvánoční atmosféru bude stejně jako kdysi připomínat také velký vánoční strom vztyčený u vstupního schodiště uvnitř. Zavzpomínat si může přijít každý vždy o adventní neděli od 14 do 17 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy