Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaké to je pečovat o člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí? Jak se liší se ve srovnání s péčí o pacienta, u kterého předpokládáme uzdravení?
Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Každá nemoc zasáhne do života člověka. Pokud trpí akutním nemocněním, má bolesti, je mu špatně, sníží to jeho fyzickou aktivitu, nemůže se věnovat koníčkům. A to všechno má vliv také na psychiku. Dále pak na rodinu, děti i ekonomickou stabilitu. Pokud jde o vyléčitelné onemocnění, tak tyto obtíže trvají jen krátkou dobu a je předpoklad, že se vrátí do normálního života. A také život rodiny a blízkých se vrátí do optima. Pokud jde nevyléčitelné onemocnění, díky moderní medicíně jsme schopni obtíže určitou dobu stabilizovat. Ale jak člověk stárne, přidružují se další obtíže, život se může stát nekomfortní díky progradujícímu onemocnění. Proto vznikly paliativní týmy.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takový tým pracuje?
Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „S pacientem musíme probrat celou problematiku: co nemoc obnáší a v jaké je fázi. Stanovujeme sociální priority, zjišťujeme, jaké má pacient psychologické obtíže, emocionální, religiózní. Výsledkem celé té práce je zajištění kvalitního života nejen pro pacienta, ale také pro celou jeho rodinu.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mluvíme hodně o pacientech, ale je to také na rodině, aby tu složitou situaci všichni dobře zvládli, že ano?
Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Jestliže se potřebují naučit, jak ošetřovat nemocného, tak vše jsme schopni na oddělení příbuzné naučit. Domlouváme se, kdy jim vyhovuje přijít k nám na oddělení, abychom je poučili. Zúčastní se ranní hygieny, toalety. Naučí se jak krmit, polohovat. Víme, že rodinný příslušník v tom nemůže zůstat sám. Proto nabízíme také spolupráci mobilního hospicu v domácím prostředí. Sestry navazují na to, co jsme naučili rodinu v nemocnici. V úvodu jim pomohou a jsou jim také psychickou oporou.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pokud člověk nemá kvalifikovanou péči v nemocnici či v hospicu, tak se o něj starají příbuzní doma. Jak náročné to je a na co by se měli připravit?
Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Musí se připravit třeba na to, že nebudou moci chodit do práce. Je důležité vědět, že to bude fyzicky i psychicky náročné. A pokud jsou na to připraveni tím, že si vyzkouší péči o nemocného v areálu nemocnice pod dohledem zkušených zdravotníků, je to pro ně potom bude daleko jednodušší.“