Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Malé Hoštice mají svůj skanzen. Exponáty sem věnovali občané

Opava |

Místní část Opavy, Malé Hoštice, se pyšní skanzenem, který dokumentuje historii obce. Veškeré vybavení i nejrůznější vystavené předměty sem věnovali místní občané. Většinou je našli na půdách nebo je zdědili po svých předcích. Stylizované místnosti teď ukazují, jak se v obci před sto lety žilo. Více řekne v rozhovoru zakladatelka skanzenu Miroslava Konečná.


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Původně starý, polorozbořený dům se proměnil, řekněme, v kroniku zdejší obce. Kdo s tím nápadem přišel?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  "Pokud si dobře vzpomínám, tak před 10 lety zastupitelé Malých Hoštic rozhodli, že by se mělo něco udělat s rozpadlou budovou, která byla opravdu na zboření. Myslím, že zvítězila nejlepší varianta, že se tento objekt zrekonstruoval na skanzen. Je to totiž jedna z nejstarších chalup dochovaných tady v Malých Hošticích.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Místnosti, jsou zařízené nábytkem a dalšími drobnostmi od lidí, kteří odtud pocházejí. A vy prý přesně víte, od koho která věc pochází. Je to tak?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  „Ano, je to tak. Víme přesně, od koho máme nábytek, drobné předměty. Vše máme zapsané. A já počítám, že to zveřejníme, že tady bude kniha, kde budou všichni majitelé zapsáni.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nechcete jednotlivé místnosti stylizovat do určité historické doby. Chcete spíš připomenout historii obce, lidi, kteří tady žili, jak pracovali. Je tady něco, co je typické pro Malé Hoštice?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic: „Každá místnost je zařízena historickými předválečnými věcmi. Snažili jsme se zachovat takový ráz, jako tady kdysi byl. Nejtypičtějším atributem, který mohli mnozí vidět v kuchyních našich babiček, jsou stará kamna. Na ta vzpomínají snad všichni, kteří tady přijdou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte proměňovat jednotlivé místnosti podle ročních období. Tak, aby to vypadalo, že zde stále někdo žije. Kde berete ty nápady?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  „Já bych chtěla pochválit naše dvě pracovnice: Hanku Staníčkovou a Petru Pitrášovou, které skanzen dotvářejí vždy do jednotlivých ročních období. Když otevíráme o prázdninách každou neděli skanzen, tak je nazdobený letně. Když přichází Halloween, tak zdobíme trochu strašidelně a podzimně. A na Vánoce je to velmi sváteční. Velikonoce – to je příchod jara, tak už je to tady pěkně rozkvetlé. Máme tady také nádhernou Moruši bílou, která byla vyhodnocena jako Strom hrdina. A od odborníků vím, že je to jedna z nejkrásnějších dochovaných moruší v Moravskoslezském kraji.“


Nahlásit chybu


K tématu

Opava má novou cyklostezku. Vede z Malých Hoštic do Chlebičova

21. srpna 2025 11:35 | Opava | Yvona Fajtová

Malé Hoštice s Chlebičovem propojila nová cyklostezka. O kvalitní cyklistické spojení obě obce usilovaly delší dobu. Zatímco v Malých Hošticích v podstatě cyklostezka v tomto úseku nebyla, ve směru na Chlebičov byla ve špatném technickém stavu.

Malé Hoštice s Chlebičovem propojila nová cyklostezka. Je dlouhá zhruba 2 km a je celá z asfaltu

20. srpna 2025 16:34 | Opava | Yvona Fajtová

Malé Hoštice s Chlebičovem propojila nová cyklostezka. O kvalitní cyklistické spojení obě obce usilovaly delší dobu. Zatímco v Malých Hošticích v podstatě cyklostezka v tomto úseku nebyla, ve směru na Chlebičov byla ve špatném technickém stavu.

Malé Hoštice patřily fotbalovému turnaji VISEGRAD CUP. Nejlépe si vedla Opava

27. srpna 2025 13:00 | Opava | Yvona Fajtová

V Malých Hošticích se uskutečnil dvoudenní fotbalový turnaj VISEGRAD CUP pro děti narozené v roce 2016 a mladší. Zúčastnilo se ho 20 družstev ze čtyř zemí – Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko a vůbec poprvé také celý dívčí tým z Hlučína.


104. narozeniny oslavil nejstarší havíř v Česku ve vlaku

Dnes 10:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.

Frýdlanští předškoláci navštívili základnu zdravotnických záchranářů

Děti z frýdlantské mateřské školy se vypravily podívat k místním záchranářům na jejich základnu, kterou sdílejí společně s horskou službou.

Frýdek-Místek pravidelně vítá občánky, je jich stále více

Dnes 9:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek pokračuje v tradici slavnostního vítání nově narozených miminek. Nejmladší občánci jsou ve stanovených termínech jednou měsíčně zváni se svými rodiči na obřad do Rytířského sálu frýdeckého zámku, kde se jim dostane oficiálního přivítání a přání do života.

ProSenior rozšířil služby, od ledna nabízí i terénní osobní asistenci

Dnes 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská organizace ProSenior nabízí od ledna dvě nové služby. Jejich cílem je podpořit lidi, kteří navzdory svému věku a zdravotním omezením chtějí co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí.

Požár střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné zaměstnal 8 jednotek hasičů

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné. Hasiči byli na místě celou noc ze soboty na neděli. Na místo byla povolána i technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Oheň napáchal škodu za 2 miliony korun a příčina požáru je v šetření.

Sypače i další auta mimo silnici. Ledovka opět potrápila řidiče na severu Moravy

Včera 10:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli ráno pokryla některé silnice v Moravskoslezském kraji silná ledovka. Vlivem toho skončilo plno aut v příkopech a mimo silnici. Největší problémy byly na Opavsku, Krnovsku a Bruntálsku. Na dvou místech sklouzly ze silnic i sypače. Kraj má v terénu až 70 sypačů a za noc vysypal přes 300 tun soli. Záchranáři ošetřili na tři desítky zraněných chodců. Senior na Karvinsku uklouzl na ledu a našli ho až za 1,5 hodiny. Další muž na Novojičínsku spadl do potoka a nemohl se dostat ven. Záchranáři se také v noci nedostali k pacientovi na Opavsku.

Papoušek Ara uvízl v Karviné v koruně stromu, zachránili ho hasiči

Včera 12:43 | Karviná | Jiří Cileček

Moravskoslezští hasiči mají na kontě další záchranu života. Tentokrát pomohli papouškovi Ara ararauna, který v sobotu 24. ledna uvízl ve špici vzrostlého topolu v Karviné a nedokázal se z něj sám dostat.

V Rychvaldu přednášel cestovatel Dan Přibáň, tentokrát se plovoucím autem vydal do Mongolska

Včera 10:00 | Rychvald | Michal Slonina

Evropa, Asie, Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika. Cestovatel Dan Přibáň najezdil ve žlutém trabantu desítky tisíc kilometrů a procestoval téměř celý svět. Při poslední výpravě ale trabant vyměnil za plovoucí auto LUAZ, se kterým se vydal do Mongolska.

Řidičům se ulevilo, most v Opavě-Vávrovicích je po rekonstrukci opět průjezdný

24. ledna 2026 19:11 | Opava | Yvona Fajtová

Řidičům, kteří jezdí z Opavy do Polska a opačně, se značně ulevilo. Hraniční most ve Vávrovicích je po náročné rekonstrukci opět v provozu. Šlo o společný projekt Moravskoslezského kraje a partnerského okresu Hlubčice.

Požár chatky v Morávce způsobil škodu za 2 miliony korun

24. ledna 2026 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu u požáru chatky v Morávce na Frýdecko-Místecku. S ohněm bojovali několik hodin a vodu na hašení brali i z řeky Morávky. Nikomu se nic nestalo, ale škoda je dva miliony korun.

Kontrola parkování v Opavě zrychlila. Auto s kamerami na střeše zkontroluje tisíce aut za hodinu

Dnes 10:14 | Opava | Yvona Fajtová

Strážníci v Opavě zrychlili kontrolu parkování v modrých zónách. Pomáhá jim nové služební vozidlo vybavené kamerami, které při jízdě automaticky načítá registrační značky a porovnává je s databází. Kontroly jsou díky tomu rychlejší a efektivnější.

Masopustní tradice ožily v prostorách Slezského zemského muzea v Opavě

24. ledna 2026 18:49 | Opava | Yvona Fajtová

V Historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Škola doporučená zaměstnavateli: Opava obhájila titul už po desáté

24. ledna 2026 18:09 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě je školou doporučenou zaměstnavateli. Tento prestižní titul se ji podařilo obhájit už po desáté.

Opava hostila finále Glow Up univerzity tour. Maturantům nabídla školy i inspiraci na jednom místě

23. ledna 2026 8:47 | Opava | Yvona Fajtová

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

V Chlebičově na Opavsku staví nový dům. Vzniknou v něm byty i komunitní centrum

21. ledna 2026 14:05 | Opava | Yvona Fajtová

V Chlebičově vyrůstá nový bytový dům na ulici Větrná. Bude zde 9 bytových jednotek, v přízemí vznikne komunitní centrum a do budoucna se počítá i s denním stacionářem pro seniory.

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje byl úspěšný

21. ledna 2026 13:29 | Opava | Yvona Fajtová

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

Malé Hoštice mají svůj skanzen. Exponáty sem věnovali občané
Vydáno 16. prosince 2021 17:07, Opava, Katka Geryková
Místní část Opavy, Malé Hoštice, se pyšní skanzenem, který dokumentuje historii obce. Veškeré vybavení i nejrůznější vystavené předměty sem věnovali místní občané. Většinou je našli na půdách nebo je zdědili po svých předcích. Stylizované místnosti teď ukazují, jak se v obci před sto lety žilo. Více řekne v rozhovoru zakladatelka skanzenu Miroslava Konečná.


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Původně starý, polorozbořený dům se proměnil, řekněme, v kroniku zdejší obce. Kdo s tím nápadem přišel?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  "Pokud si dobře vzpomínám, tak před 10 lety zastupitelé Malých Hoštic rozhodli, že by se mělo něco udělat s rozpadlou budovou, která byla opravdu na zboření. Myslím, že zvítězila nejlepší varianta, že se tento objekt zrekonstruoval na skanzen. Je to totiž jedna z nejstarších chalup dochovaných tady v Malých Hošticích.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Místnosti, jsou zařízené nábytkem a dalšími drobnostmi od lidí, kteří odtud pocházejí. A vy prý přesně víte, od koho která věc pochází. Je to tak?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  „Ano, je to tak. Víme přesně, od koho máme nábytek, drobné předměty. Vše máme zapsané. A já počítám, že to zveřejníme, že tady bude kniha, kde budou všichni majitelé zapsáni.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nechcete jednotlivé místnosti stylizovat do určité historické doby. Chcete spíš připomenout historii obce, lidi, kteří tady žili, jak pracovali. Je tady něco, co je typické pro Malé Hoštice?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic: „Každá místnost je zařízena historickými předválečnými věcmi. Snažili jsme se zachovat takový ráz, jako tady kdysi byl. Nejtypičtějším atributem, který mohli mnozí vidět v kuchyních našich babiček, jsou stará kamna. Na ta vzpomínají snad všichni, kteří tady přijdou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte proměňovat jednotlivé místnosti podle ročních období. Tak, aby to vypadalo, že zde stále někdo žije. Kde berete ty nápady?

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  „Já bych chtěla pochválit naše dvě pracovnice: Hanku Staníčkovou a Petru Pitrášovou, které skanzen dotvářejí vždy do jednotlivých ročních období. Když otevíráme o prázdninách každou neděli skanzen, tak je nazdobený letně. Když přichází Halloween, tak zdobíme trochu strašidelně a podzimně. A na Vánoce je to velmi sváteční. Velikonoce – to je příchod jara, tak už je to tady pěkně rozkvetlé. Máme tady také nádhernou Moruši bílou, která byla vyhodnocena jako Strom hrdina. A od odborníků vím, že je to jedna z nejkrásnějších dochovaných moruší v Moravskoslezském kraji.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028952/male-hostice-maji-svuj-skanzen-exponaty-sem-venovali-obcane