Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum ošetřovatelství založila L. Hanková před 10 lety

  • Opava,

 V rozhovoru se zakladatelkou Muzea ošetřovatelství, Lenkou Hankovou, se teď vrátíme na začátek projektu, který představuje výjimečné historické exponáty. Muzeum vzniklo před 10 lety. Nyní jeho exponáty kompletně přecházejí pod správu Slezského zemského muzea.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Muzeum ošetřovatelství je vaše myšlenka. Kdy poprvé jste začala přemýšlet, že se do takového projektu pustíte?

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „To bylo v době, kdy jsem pracovala ve funkci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. Zrovna se rekonstruovala a stavěla část nemocnice. A likvidovaly se prostory nemocnice na Popské ulici, porodnice na Vančurově ulici. A když jsem tam procházela, tak mi bylo líto ty předměty vyhazovat.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vzpomenete si na úplně první exponát, který jste zachránila před jistou zkázou?

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: To bylo nemocniční lůžko, které jsme málem shazovali z traktoru, který byl připraven vše odvézt do sběru. Takže kolegové z provozu mi ho pomohli sundat a zkompletovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Najdeme tady staré předměty z 19. stol. Zároveň jsou tady novodobější třeba z konce minulého století. Jak se podle vás zdravotnictví za poslední dobu proměnilo?

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Zdravotnictví šlo rychlým tempem kupředu. Zásadní zlom nastal v době, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a otevřel se volný trh. A dostaly se sem po pomůcky, o kterých jsme jen snili a slyšeli. Zároveň se zpřísnily vyhlášky. Tzn. vyhláška hygienická, která zakazuje provádět resterilizaci mnohého materiálu. Neumožňuje používat sklo, které je nebezpečné v určitých momentech, např. při cévkování.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Muzeum je návštěvníkům k dispozici 10 let, kdo sem více chodí? Odborníci, kteří se přišli podívat, jak pracovali jejich předchůdci nebo laici, které zajímá, jak se zdravotnictví proměnilo?

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Spektrum návštěvníků bych rozdělila na tři skupiny. Jedna z nich, ta nejpočetnější, jsou žáci ze základních a středních odborných škol, kteří zvažují, že by do profese sestry vstoupili, nebo už ji studují. Pak to jsou zdravotníci, kteří už jsou na zaslouženém důchodě a přicházejí sem vzpomínat. Také to jsou lidé, kteří mají zájem o muzejní sbírky jako takové.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vy teď pouštíte své „dítko“ z areálu Slezské nemocnice do světa. Exponáty z muzea ošetřovatelství přecházejí pod Slezské zemské muzeum. Já nepředpokládám, že budete sedět s rukama v klíně. Budete dál pátrat po zajímavých předmětech?

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Určitě. Je mi velkou ctí, že jsem dostala nabídku ze Slezského zemského muzea, že mohu jako externí pracovník pomoci uspořádat ty předměty, pojmenovat je a dát je do jakéhosi přehledu. V současné době mám v mejlu tři nabídky předmětů, které nemám a určitě je využiji. Protože formou daru se k nim dostanu a neskončí někde na smetišti.

Nahlásit chybu


K tématu
OPTIMIA facility s.r.o. - železniční stanice Dolní Životice
Dolní Životice
od 120 Kč/hod.

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

IBEX Security s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 17 300 do 22 000 Kč/měsíc

Detail