Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Muzeum ošetřovatelství je vaše myšlenka. Kdy poprvé jste začala přemýšlet, že se do takového projektu pustíte?
Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „To bylo v době, kdy jsem pracovala ve funkci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. Zrovna se rekonstruovala a stavěla část nemocnice. A likvidovaly se prostory nemocnice na Popské ulici, porodnice na Vančurově ulici. A když jsem tam procházela, tak mi bylo líto ty předměty vyhazovat.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vzpomenete si na úplně první exponát, který jste zachránila před jistou zkázou?
Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: To bylo nemocniční lůžko, které jsme málem shazovali z traktoru, který byl připraven vše odvézt do sběru. Takže kolegové z provozu mi ho pomohli sundat a zkompletovat.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Najdeme tady staré předměty z 19. stol. Zároveň jsou tady novodobější třeba z konce minulého století. Jak se podle vás zdravotnictví za poslední dobu proměnilo?
Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Zdravotnictví šlo rychlým tempem kupředu. Zásadní zlom nastal v době, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a otevřel se volný trh. A dostaly se sem po pomůcky, o kterých jsme jen snili a slyšeli. Zároveň se zpřísnily vyhlášky. Tzn. vyhláška hygienická, která zakazuje provádět resterilizaci mnohého materiálu. Neumožňuje používat sklo, které je nebezpečné v určitých momentech, např. při cévkování.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Muzeum je návštěvníkům k dispozici 10 let, kdo sem více chodí? Odborníci, kteří se přišli podívat, jak pracovali jejich předchůdci nebo laici, které zajímá, jak se zdravotnictví proměnilo?
Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Spektrum návštěvníků bych rozdělila na tři skupiny. Jedna z nich, ta nejpočetnější, jsou žáci ze základních a středních odborných škol, kteří zvažují, že by do profese sestry vstoupili, nebo už ji studují. Pak to jsou zdravotníci, kteří už jsou na zaslouženém důchodě a přicházejí sem vzpomínat. Také to jsou lidé, kteří mají zájem o muzejní sbírky jako takové.
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vy teď pouštíte své „dítko“ z areálu Slezské nemocnice do světa. Exponáty z muzea ošetřovatelství přecházejí pod Slezské zemské muzeum. Já nepředpokládám, že budete sedět s rukama v klíně. Budete dál pátrat po zajímavých předmětech?
Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Určitě. Je mi velkou ctí, že jsem dostala nabídku ze Slezského zemského muzea, že mohu jako externí pracovník pomoci uspořádat ty předměty, pojmenovat je a dát je do jakéhosi přehledu. V současné době mám v mejlu tři nabídky předmětů, které nemám a určitě je využiji. Protože formou daru se k nim dostanu a neskončí někde na smetišti.