Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vstupujeme do třetího roku s koronavirem. Jak se změnila za tu dobu naše psychika?
Benedikt Říčný, psycholog: „Jeden z nevětších zásahů rozhodně je zásah do komunikace. To, že jsme se od sebe izolovali. A také je důležité vzít v potaz, že spousta informací, které si předáváme v rámci komunikace, je neverbálních. A rouška či respirátor skrývá velkou většinu toho. A další aspekt je ten, že nás tato doba zavedla do digitálního světa. A ten osobní kontakt je čím dál menší.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Která psychická onemocnění nyní vstoupila do popředí a proč?
Benedikt Říčný, psycholog: „Řekl bych, že depresivní poruchy, úzkostné poruchy a syndrom vyhoření. To čistě kvůli tomu, že jsme se izolovali, byli jsme sami se sebou. Většinou tyto chvíle nám dají čas přemýšlet a pokud příliš přemýšlíme, tak je možné, že se do toho chytíme, a ta spirála nás nese směrem, který možná není ideální.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nejhůře dobu pandemie odnesli studenti a žáci. Kvůli půl roku zavřeným školám přišli o kontakty se spolužáky. Ani teď ta doba není příznivá. Je plná karantén a izolací. Co by teď školou povinným nejvíce pomohlo?
Benedikt Říčný, psycholog: „Já si myslím, že v prvé řadě potřebují shovívavost: Musíme si uvědomit, že to byl velký zásah do vývinu mladších generací. My, jako dospělí, máme už ustálené životy, ale v životech studentů a žáků je tak dlouhý čas izolace od svých kamarádů zásadní. A bude ovlivňovat jejich vývoj.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak lze poznat, že aktuální psychická nepohoda je ještě zvládnutelná a kdy vyhledat pomoc?
Benedikt Říčný, psycholog: „Já si myslím, že s odbornou pomocí by bylo lépe každému. Pokud má někdo psychickou nepohodu, tak má psychickou nepohodu. Není to nic špatného. Dá se to řešit. Pokud jde o to najít určitý bod kdy, tak ve chvíli, kdy už o tom uvažuje. Může třeba zvednout telefon a přinejmenším si o tom s někým popovídat. To opravdu může být jen benefit.“