Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U většiny dětí, které jsou v nemocnici s covidem, je onemocnění zjištěno při hospitalizaci s jinou diagnózou

  • Opava,

Na 40 dětí s koronavirem bylo od začátku pandemie hospitalizováno ve Slezské nemocnici. Z poloviny se jednalo se o pacienty, kteří byli přijati původně s jiným o nemocněním a covid-19 u nich prokázal antigenní test během pobytu. Průběh onemocnění u nich byl mírný. V jednotkách případů se lékaři setkali také s tzv. postcovidovým syndromem.

Prvního malého pacienta s koronavirem na dětském oddělení Slezské nemocnice přijali půl roku poté, co pandemie vtrhla do Česka, na podzim roku 2020. Dosud se tady léčilo několik desítek dětí. Průběh nemoci u nich byl mírný.

Dalibor Hudec, primář dětského oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: „Určitě platí, že u dětí ta nemoc probíhá s lehčím průběhem, takže nevyžaduje hospitalizaci. My jsme od začátku pandemie měli asi 30 – 40 dětí hospitalizovaných.“

Oddělní s kapacitou 35 míst může přijmout maximálně tři infekční děti. Rozvržení pokojů větší počet neumožňuje. I tak ale kapacita pro izolaci pacientů s koronavirem dostačuje.

Vladimíra Šmídová, dětská lékařka, Slezská nemocnice v Opavě: „Ty děti většinou přicházejí s jinou diagnózou než je covid-19.  Většinou je to náhodný záchyt antigenním testem. Potvrzujeme PCR testem.“

Zdejší lékaři se setkali také s tzv. postkovidovým syndromem který výjimečně u dětí propuká asi měsíc po prodělané nemoci. Šlo o 5 případů, které kvůli speciální léčbě museli přeložit do ostravské fakultní nemocnice. 

Dalibor Hudec, primář dětského oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: „Z těch příznaků jsou hlavně 3 dny trvající vysoké horečky, celková únava, zchvácenost, vyrážka, zánět spojivek. U nás pak vysoké zánětlivé parametry bez jiné zjevné příčiny.“

Očkovací centrum Slezské nemocnice aplikovalo víc jak osm tisíc dávek vakcíny proti koronaviru pro děti od 12 do 18 let. V prosinci bylo uvolněno očkování také pro věkovou kategorii 5 – 11 let. Těmto dětem musí být látka aplikována v ambulancích pediatrů. Ne každý dětský lékař ale vakcínu podává. Prozatím příliš mnoho práce nemají. Počet dětí, které rodiče chtějí nechat naočkovat, se pochybuje tady, v ordinacích Slezské nemocnice, spíš v jednotkách.

Silvie Švidrnochová, dětská lékařka, Slezská nemocnice v Opavě: „Moc těch dětí není, takže je to náročné zkoordinovat, ať nám těch dávek moc nezůstává, protože nechceme zbytečně vyhazovat ty dávky.“

Očkovat své děti nechávají především rodiče, kteří sami už vakcínu dostali. Nebo kteří mají negativní zkušenost onemocněním covid-19.

rodiče očkovaných dětí: „My všichni celá rodina jsme očkovaní. Jenom dcera chybí.“

Očkovaných dětí od 5 do11 let jsou v republice  4%. Mnozí rodiče odmítají očkování malých dětí kvůli nežádoucím účinkům. A také převážně lehkému průběhu nemoci v této věkové kategorii.


Nahlásit chybu