Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školy přijímají děti ukrajinských uprchlíky. Počet volných míst je omezený

Opava |

Ukrajinští uprchlíci, kteří se rozhodli zůstat v Opavě, mohou své děti posílat do zdejších škol. K výuce se prozatím zapsalo 5 dětí, které nastoupí do příslušných ročníků. Zatímco v základních školách je míst relativně dost, mateřské školy mohou nabídnout prozatím jen 50 míst.

Školní docházka je v České republice povinná a s tímto nařízením se budou muset v nejbližších dnech popasovat také děti ukrajinských uprchlíků. Do základních škol už začali rodiče zapisovat své potomky. V Opavě se jedná prozatím o jednotky případů. Do školy děti nastoupí během následujících dnů.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „V tuto chvíli máme přijaty 4 děti z Ukrajiny. Jedná se o žáky prvního stupně: druhá, třetí a pátá třída.“

Pro ukrajinské školáky nebude v Opavě vytvořena smíšená třída. Děti nastoupí do stejného ročníku, který kvůli válce na Ukrajině musely opustit. Nebude to ovšem jednoduché: nové prostředí, jiné zvyky a především jazyk, který neznají. Těmito úskalími je mohou v začátku provést vybraní pedagogičtí pracovníci.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „Školy mohou zajistit adaptační koordinátory pro děti. Po dobu 4 týdnů od vstupu do školy. Koordinátor by měl dítěti pomoci zorientovat se ve škole, poznat chod školy, zapojit se do třídního kolektivu a seznámit se s českým jazykem.“

Tady, na základní škole Edvarda Beneše, budou první dny v nové škole trávit ukrajinské děti pospolu, bez ohledu na věk. Soustředit se budou na výuku základních českých slovíček.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Budou ve společné skupince, aby si zvykli. A v dalším týdnu je dáme do kmenových tříd.“

Zatímco míst pro nové žáky je v základních školách prozatím dostatek, mateřské školy jsou na tom podstatně hůř.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „U mateřských škol je to v současné době omezené. Máme asi jen 50 volných míst. Chtěli bychom, aby se (ukrajinští) žáci rozprostřeli do všech škol rovnoměrně.“

Naplněnou kapacitu mají zejména malé mateřské školy. Větší šance získat volné místo je ve větších zařízeních.

Eva Matušková, ředitelka, MŠ Sedmikrásky, Opava: „Naše mateřská škola se skládá z pěti pracovišť. Dohromady je kapacita je 282 dětí. Momentálně od poloviny března se nám uvolní přibližně 8 míst.“

Ředitelé počítají s tím, že v dalších dnech se bude zájem o zápis dětí do škol a školek zvyšovat. Jednak proto, že rodiče se budou postupně zapojovat do pracovního procesu. A pak také proto, že v Česku je školní docházka povinná i pro děti cizinců, kteří se rozhodnou na našem území setrvat déle než tři měsíce.




Nahlásit chybu


K tématu

Nošovice se v rámci oslav Dne dětí opět rozloučily s páťáky a přivítaly budoucí prvňáčky

5. června 2025 9:30 | Nošovice | Michal Slonina

Z okolí nošovického hřiště se v pátek nesla hudba, dětský smích a potlesk rodičů. Žáci Základní školy a Mateřské školy Nošovice si pro ně připravili v rámci oslavy Dne dětí taneční, divadelní i gymnastická vystoupení. Děti naopak čekaly atrakce a zábavné soutěže.

Školy i školky ve Slezské Ostravě přivítaly po prázdninách děti zážitkem

3. září 2025 13:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Nový školní rok otevřel dveře slezskoostravských základních i mateřských škol. Do lavic tu usedli nejen známí žáci, ale taky prvňáčci, které čekala ve školách premiéra. Jinak tomu nebylo ani ve školkách, které si letos pro nováčky připravily speciální aktivitu.

Moravská Ostrava a Přívoz má dvě oceněné pedagožky v rámci Dne učitelů

28. března 2025 16:44 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

U příležitosti Dne učitelů ocenila Ostrava výjimečné pedagogy, kteří svou prací přispívají k rozvoji školství. Mezi vyznamenanými byly i dvě osobnosti z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.


V Opavě začíná demolice Slezanky. Objekt podle mnohých roky hyzdil centrum města

Dnes 9:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po letech čekání a sporů začne v samém srdci Opavy demolice části objektu Slezanky. Na místě chátrající budovy na Horním náměstí má v budoucnu vzniknout nový multifunkční komplex, jehož dominantou bude společenský sál s kapacitou až tisíc lidí a také byty a hotel.

Tři ženy předaly kurýrům na ulici 1,3 milionu. Falešní policisté stále útočí

Dnes 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

"Kriminální policie, dobrý den. Váš bankovní účet byl napaden. Někdo si na vás chce vzít statisíce korun půjčky. Musíme ty peníze spolu zachránit. Běžte do banky, vyberte své úspory a předejte je policistovi v civilu na ulici. On je uloží na bezpečné místo. Nikomu o tom nesmíte říct." Ostravská policie eviduje další případy falešných policistů a kyberšmejdů. Tři ženy předaly kurýrům na ulici dohromady 1,3 milionu korun.

Polský řidič kamionu havaroval na Opavsku. Jel rychle a nevybral zatáčku v obci

Dnes 13:06, vydáno dnes 7:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velkou rychlostí jel obcí na hlavním tahu z Opavy na Krnov. Následně s kamionem nevybral zatáčku a skončil vzpříčený v příkopu. Nehoda v místě zastavila provoz v obou směrech silnice I/57.

Prevence má smysl, proto je policie zase u přechodů

Policie ve spolupráci s BESIPem uspořádala v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost chodců. Policisté v terénu kontrolovali, zda lidé používají reflexní prvky, a zároveň jim vysvětlovali, proč jsou důležité.

Štefelovi překazil zlatý hattrick na Beskydské laťce Polák Kolodziejski

Dnes 10:56 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Sen o zlatém hattricku se českému skokanovi do výšky Janu Štefelovi nesplnil. Po dvou triumfech na Beskydské laťce v Třinci se tentokrát musel sklonit před výkonem polského soupeře a skončil druhý.

Muzeum Beskyd získalo díky rekonstrukci půdy nový depozitář, své místo tady našla mykologická a geologická sbírka

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek má nové zázemí pro uchovávání svých sbírek. V Langově domě na ulici Hluboká vznikl po rekonstrukci půdních prostor moderní depozitář, který zajistí lepší ochranu muzejních předmětů i odpovídající podmínky pro jejich dlouhodobé uložení.

Malé Emičce pomohli na svět karvinští záchranáři

Včera 16:35 | Karviná | Jiří Cileček

Maminka to nestihla do porodnice. Naštěstí pomohli záchranáři. Zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali v úterý brzy ráno u výjimečné události. V Karviné asistovali při porodu dítěte ještě před příjezdem do nemocnice.

Orlová vysadila téměř 70 nových stromů

Dnes 14:33 | Orlová | Monika Ociepková

Na sedmdesát nových stromů se v Orlové vysadilo ke konci loňského roku.

V péči o klienty domova v Antošovicích pomáhá nově stropní kolejnicový systém, zatím ve čtyřech pokojích

Domov pro seniory v Antošovicích instaloval v prosinci do čtyř pokojů stropní kolejnicový systém, který usnadní práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Jan Wolf končí v SOCDEM, povede Karvinou jako nestraník

Včera 11:36 | Karviná | Renáta E. Orlíková

Primátor Karviné Jan Wolf ukončil své členství v SOCDEM. Město chce řídit jako nestranický primátor. Své rozhodnutí oznámil v úterý dopoledne s tím, že do podzimních komunálních voleb půjde jako nestraník pod uskupením nezávislých kandidátů a sociálních demokratů.

Část Slezanky zmizí. V centru Opavy začíná dlouho očekávaná demolice problematického objektu

Dnes 20:45 | Opava | Yvona Fajtová

Po letech čekání a sporů začne v samém srdci Opavy demolice části objektu Slezanky. Budova na Horním náměstí dlouhodobě vyvolávala emoce nejen mezi obyvateli města, ale i mezi architekty a politiky. Město si od demolice slibuje první krok k rozsáhlé proměně celé lokality.

V Opavě začne demolice Slezanky. Odstartuje tím zásadní proměna Horního náměstí

8. února 2026 15:46 | Opava | Jiří Cileček

Budova Slezanky v centru Opavy vstupuje do první etapy demolice. Město tak po letech sporů a neúspěšných pokusů o nové využití zahajuje zásadní proměnu Horního náměstí. Práce mají skončit do konce dubna a jsou prvním krokem k obnově historické uliční fronty i vzniku nového kulturního a společenského centra.

Mendelovo gymnázium v Opavě se stalo dějištěm krajského kola přírodovědné soutěže

7. února 2026 17:08 | Opava | Yvona Fajtová

Mendelovo gymnázium v Opavě se stalo dějištěm krajského kola přírodovědné soutěže určené žákům devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Soutěž má v Opavsku už sedmnáctiletou tradici a pátým rokem probíhá v celokrajském měřítku.

Klienti Radosti opavské Charity si zahráli ve filmu Dream team. Společně na něj vyrazili do kina

7. února 2026 16:14 | Opava | Yvona Fajtová

Klienti sociálně terapeutické dílny Radost opavské charity si zahráli ve filmu. Stali se tak hlavními hvězdami snímku Dream team, který se natáčel také na Opavsku.

Středisko volného času Opava uspořádalo během jarních prázdnin spoustu aktivit pro děti

7. února 2026 16:05 | Opava | Yvona Fajtová

Středisko volného času v Opavě ani letos nenechalo pracující rodiče na holičkách. Během jarních prázdnin uspořádalo pro děti spoustu aktivit různého zaměření. Každý si tak našel to své.

V Historické budově SZM v Opavě začala výstava Masopustní masky. Vernisáž doplnila módní přehlídka

6. února 2026 10:25 | Opava | Yvona Fajtová

V historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Školy přijímají děti ukrajinských uprchlíky. Počet volných míst je omezený
Vydáno 12. března 2022 8:52, Opava, Katka Geryková
Ukrajinští uprchlíci, kteří se rozhodli zůstat v Opavě, mohou své děti posílat do zdejších škol. K výuce se prozatím zapsalo 5 dětí, které nastoupí do příslušných ročníků. Zatímco v základních školách je míst relativně dost, mateřské školy mohou nabídnout prozatím jen 50 míst.

Školní docházka je v České republice povinná a s tímto nařízením se budou muset v nejbližších dnech popasovat také děti ukrajinských uprchlíků. Do základních škol už začali rodiče zapisovat své potomky. V Opavě se jedná prozatím o jednotky případů. Do školy děti nastoupí během následujících dnů.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „V tuto chvíli máme přijaty 4 děti z Ukrajiny. Jedná se o žáky prvního stupně: druhá, třetí a pátá třída.“

Pro ukrajinské školáky nebude v Opavě vytvořena smíšená třída. Děti nastoupí do stejného ročníku, který kvůli válce na Ukrajině musely opustit. Nebude to ovšem jednoduché: nové prostředí, jiné zvyky a především jazyk, který neznají. Těmito úskalími je mohou v začátku provést vybraní pedagogičtí pracovníci.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „Školy mohou zajistit adaptační koordinátory pro děti. Po dobu 4 týdnů od vstupu do školy. Koordinátor by měl dítěti pomoci zorientovat se ve škole, poznat chod školy, zapojit se do třídního kolektivu a seznámit se s českým jazykem.“

Tady, na základní škole Edvarda Beneše, budou první dny v nové škole trávit ukrajinské děti pospolu, bez ohledu na věk. Soustředit se budou na výuku základních českých slovíček.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Budou ve společné skupince, aby si zvykli. A v dalším týdnu je dáme do kmenových tříd.“

Zatímco míst pro nové žáky je v základních školách prozatím dostatek, mateřské školy jsou na tom podstatně hůř.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „U mateřských škol je to v současné době omezené. Máme asi jen 50 volných míst. Chtěli bychom, aby se (ukrajinští) žáci rozprostřeli do všech škol rovnoměrně.“

Naplněnou kapacitu mají zejména malé mateřské školy. Větší šance získat volné místo je ve větších zařízeních.

Eva Matušková, ředitelka, MŠ Sedmikrásky, Opava: „Naše mateřská škola se skládá z pěti pracovišť. Dohromady je kapacita je 282 dětí. Momentálně od poloviny března se nám uvolní přibližně 8 míst.“

Ředitelé počítají s tím, že v dalších dnech se bude zájem o zápis dětí do škol a školek zvyšovat. Jednak proto, že rodiče se budou postupně zapojovat do pracovního procesu. A pak také proto, že v Česku je školní docházka povinná i pro děti cizinců, kteří se rozhodnou na našem území setrvat déle než tři měsíce.




Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000030303/skoly--prijimaji-deti-ukrajinskych-uprchliky-pocet-volnych-mist-je-omezeny