Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sahat na exponáty dovoleno! Nevidomí si prohlédli Slezské zemské muzeum

  • Opava,

Speciální prohlídku připravili pracovníci Slezského zemského muzea pro nevidomé. Zatímco obvykle se návštěvníci exponátů dotýkat nemohou, tentokrát se pro ně stal hmat důležitým zdrojem poznání.

Slezské zemské muzeum pozvalo k prohlídce svých expozic zrakově hendikepované obyvatele chráněného bydlení ve Vlaštovičkách. Na rozdíl od jiných komentovaných prohlídek se tady mluvilo mnohem více.

Lucie Vlková, edukátorka, Slezské zemské muzeum: „Důležité je, připravit návštěvníky na to, v jakém prostoru se nacházejí, prostor jim popsat. To běžně neděláme.“

Průvodci představili expozici Příroda Slezska, která mapuje flóru a faunu. Protože návštěvníci byli buď nevidomí, nebo jim zůstaly jen zbytky zraku, museli se spoléhat na jiné smysly. Základem byl hmat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Převážnou většinu tvoří přírodniny. Máme tady nejrůznější kůže zvířat. Lebky, např. lebku vlka, případně peří různých dravců.“

Všechny předměty si mohli osahat a tak si lépe představit, jak skutečný živočich vypadá. Rostliny zase poznávali čichem. Přivonět si mohli k nejrůznějším bylinám nebo plodům.

Zuzana Janků, vedoucí Domu sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené: „Z důvodu zrakové vady by běžná prohlídka muzea pro ně neměla žádný význam.“

Neživá příroda byla zastoupena exponáty z nerostných sbírek. Rukama návštěvníků prošel třeba galenit.

Žaneta, návštěvnice Slezského zemského muzea: „Ten kámen je pořádně těžký a drsný.“

Sluchem zase zkoumali nejrůznější nástroje: řehtačku, dešťovou hůlku nebo paličku ze skořápek ořechů. Připraveny byly také některé předměty z expozice Encyklopedie Slezska, která představuje historii a kulturu v této části republiky.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Jedná se zejména o duplikáty, o materiál, který máme zastoupený ve větším množství. Jsou tady i sádrové odlitky, které jsou určeny k tomu, aby si je návštěvníci mohli vzít do rukou."

Ondřej, návštěvník Slezského zemského muzea: „Je to výhoda, vzít si ty věci do ruky, ohmatat a zjistit, jaký mají tvar.“

Na závěr si mohli návštěvníci skutečné expozice projít. Mohli vnímat prostor a také poslouchat vyprávění průvodkyně, která podrobně popisovala vitríny s vystavenými předměty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy