Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I. Titor a R. Herrmann vystavují v Domě umění

  • Opava,

Prostory Domu umění zvou k letošním dvěma posledním výstavám. První z nich dává prostor retrospektivnímu dílu ostravského malíře Ivana Titora. Opavský rodák Rostislav Herman zase představuje své abstraktní obrazy z posledních několika let.

V přízemí opavského domu umění a přilehlých prostorách kostela sv. Václava najdeme olejové a akrylové malby ostravského malíře Ivana Titora. Fantaskní hyperrealistické obrazy zaujmou naléhavostí, s jakou upozorňují na dění kolem nás. Nebezpečí konzumního světa, povrchnost i neúctu k přírodě. To vše se v Titorových obrazech zrcadlí.

Série autoportrétů, které odráží reakce autora na okolní svět, je toho důkazem.

Ivan Titor, malíř: „Nějakou dobu jsem hledal způsob jak obličej, který jsem tam chtěl mít, stylizovat. Aby byl zajímavý a originální. Ale nedařilo se mi najít polohu stylizace. Tak jsem se nakonec rozhodl pro autoportrét.“

Na první pohled jde o portrétní zobrazení, v druhém plánu se pak z obrazu vyloupne ještě další poselství. Třeba tady je to zděšení z toho, jak si nás podmaňuje svět počítačů.

Fantazijní architektonické expozice dávají tušit velkolepé stavby. Které mohou na obraze vznikat, ale zároveň se také rozpadat. To záleží na úhlu pohledu.

Jakkoliv vážně mnohá zobrazovaná témata působí, pozorný návštěvník na obrazech najde

občas nenápadné zlehčení. Třeba v podobě sysla krčícího se v ornici, v rohu obrazu.

Ivan Titor, malíř: „To dělám záměrně celý svůj život. Jak v tvorbě, tak v životě samotném. Na jednu stranu si uvědomuju, co žijeme, co se děje kolem. Ale vždy mám potřebu to trochu odlehčit, aby se to dalo žít.“

Průřez třicetiletou tvorbou Ivana Titora je pestrý. A především plný fantazie.


V Domě umění vystavuje zároveň opavský rodák Rostislav Herrmann. Jeho obrazy jsou výlučně abstraktní. V posledních letech se věnuje duchovním tématům.

Rostislav Herrmann, malíř: „Inklinuju čím dál tím víc k duchovní tvorbě. A ta duchovní rovina je těžko zobrazitelná figurativním způsobem. Proto abstrakce u mne čím dál tím víc vítězí a ty konkrétní prvky se v mých obrazech objevují poměrně málo.“

Herrmann pracuje v cyklech. Některé jsou už ukončené, v jiných stále pokračuje a dovolí jednotlivým tématům, aby se vzájemně prolínala a doplňovala. Jedním z prvních vytvořených cyklů nesl název Rodina.

Do svého nitra se uchyluje v cyklu Tušení řádu. O co chaotičtější svět kolem nás je, o to více klidu je třeba rozprostřít uvnitř sebe sama, signalizují obrazy. Cyklus Modlitba zase zobrazuje vlastní prožitky z duchovního světa.

Všechna díla jsou malovaná olejovými barvami na sololitu. Postupným vrstvení autor dosahuje zajímavých efektů.

Rostislav Herrmann, malíř: „Ten obraz vzniká ve vrstvách, často v malých vrstvách. Protože zkušenost, kterou jsem udělala, mne vede k tomu, aby se ty barvy nemíchaly.“

Obě výstavy v Domě umění zakončí letošní rok. Zájemci si je ovšem mohou přijít prohlédnout ještě do 29. ledna příštího roku.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy