Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letošní 17. listopad připomněl také válku na Ukrajině

  • Opava,

17. listopad - mezinárodní svátek studentstva a také Den boje za svobodu a demokracii. Obě události v Opavě připomenul pietní akt a také výstava diplomů ukrajinských studentů, kteří dekret o absolvování studia ale nikdy nedostanou. Jejich mladé životy totiž ukončil boj za svobodu ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutalo Rusko.

Události 17. listopadu připomenul v Opavě nejprve tradiční pietní akt u Památníku obětem totalitních režimů. Květiny zde položili představitelé města, poslanci, politici a další osobnosti veřejného života. Sešli se zde také občané Opavy, aby vzdali hold lidem, kteří se statečně postavili totalitě. Řečníci připomněli odvahu studentů, se kterou se pustili v roce 1939 do boje s nacismem a o 50 let později zahájili listopadovou revoluci.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Pokud nechceme, aby se něco podobného opakovalo, tak musíme vzpomínat na to, co se tady v minulosti dělo.“

Připomínka 17. listopadu letos měla ještě další podtext. A to válku na Ukrajině, která bojuje o svobodu s ruskými agresory. Vedle budovy Fakulty veřejných politik Slezské univerzity byla otevřena venkovní výstava s názvem Diplomy, které nikdy nebudou uděleny. Její autorkou je 21 letá studentka mezinárodních vztahů na Lvovské univerzitě.

Julia Pass, autorka výstavy: „Chtěla jsem, aby tato výstava připomněla studenty, kteří šli bojovat, a ve válce zemřeli.“

Autorka výstavy vypátrala 31 jmen mužů a jedné ženy, vysokoškolských studentů, napříč Ukrajinou, kteří padli při obraně své vlasti. Ještě před několika týdny měli výstavu na očích obyvatelé Lvova. Díky fotografiím na sociálních sítích se nyní přestěhovala do Česka.

Petr Jančárek, režisér, scénárista a pedagog, Slezská univerzita: „Hned mne jako pedagoga napadlo, že by bylo dobré konfrontovat s těmi diplomy naše studenty.“

Karin Martínková, organizátorka výstavy, Slezská univerzita v Opavě: „Ono to dostane úplně jiný náboj, když si přečtete konkrétní jména konkrétních lidí z konkrétních univerzit, kteří se nevrátí ke svým rodinám.“

Výstava je symbolicky umístěná vedle Památníku srdce studentstva, který připomíná podíl vysokoškolských studentů na pádu totality. Na místě zůstane měsíc.

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita v Opavě: „ To, že tady uspořádáme výstavu diplomů, které si nikdy nikdo nebude moci převzít, je to nejmenší, co pro jejich oběť, kterou vykonali pro svrchovaný stát Ukrajina, můžeme udělat.“

Slezská univerzita je připravená zapůjčit tuto výstavu dalším vysokým školám, obcím či organizacím, které o ni projeví zájem.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy