Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská nemocnice nabízí maminkám porodní asistentky

Opava |

Slezská porodnice vychází v maximální míře maminkám vstříc jejich požadavkům. Vedle variabilních lůžek, na kterých si rodičky mohou vybrat jaká poloha jim vyhovuje, je v nabídce například porodní vana a zvolit mohou celou škálu možností jak své miminko přivedou na svět. Lékaři teď nově nabízí také epidurální analgezii.

Čím blíže jsou maminky porodu, tím více se zajímají o to, co jim je porodnice schopna nabídnout a v jakém standardu. Ve Slezské nemocnici jsou k dispozici čtyři maximálně vybavené porodní boxy. Personál s nimi prochází porodní plány a přizpůsobuje je možnostem nemocnice i zdravotnímu stavu rodičky.

Marek Fabian, primář GPO: "Máme kompletně od gruntu zrekonstruované čtyři nové nadstandardní pokoje, které máte možnost vidět a úplně kompletně na celém oddělení jsou vytvořené nové koupelny a toalety. Ty staré byly z roku 2002–2003, takže už vyžadovaly nápravu.“
Aneta Najser, maminka: "Já jsem moc spokojená s péčí. Prvního syna jsem rodila v Ostravě, teď jsem si vybrala Opavu, protože se mi líbí, jak to tady rekonstruují. Na nadstandardu jsem ode dneška, takže si užívám i návštěvy, můžou tady kdykoliv, což je pro mě fajn, protože tady nemusím být sama.“

Slezská porodnice šla v nabídce dále. Už dlouho se tamní lékaři zasazovali o to, aby epidurální analgezii mohly využít všechny maminky bez rozdílu.

Marek Fabian, primář GPO: "Od prvního dubna naše oddělení nabízí epidurální analgezii neboli úlevu od porodu všem maminkám zdarma. Vlastně do této doby byl za to poplatek devět set korun. Samozřejmě je to pouze nabídka. Spousta žen si přeje porodit zcela bez léků, zcela bez nějakého umrtvení, anebo analgetizace.“

Maminky se ve zdejší porodnici mohou už během těhotenství dohodnout na spolupráci s porodní asistentkou. Ta je pak provází předporodními vyšetřeními, porodem i šestinedělím.

Romana Gilíková, soukromá porodní asistentka: "My se s maminkou zkontaktujeme už v tom těhotenství, spolupracujeme s ní, připravujeme ji na ten porod. Ona potom přichází do prostředí důvěrně známého, protože my tady s ní absolvujeme i nějaké ty individuální prohlídky.“
Marek Fabian, primář GPO: "Je relativně spousta žen, kterým vyhovuje, že budou mít jenom opravdu jednu soukromou porodní asistentku, která jim bude kdykoliv k dispozici, která přijede k porodu a vlastně ten počet těch lidí u toho těhotenství a jejího konkrétního porodu bude minimální.“

V porodnici pracuje deset sestřiček, přičemž tři z nich zároveň poskytují službu soukromé porodní asistentky. Ty následně jsou s nastávající maminkou v kontaktu dvacet čtyři hodin denně.

Nahlásit chybu


K tématu

Viktorka z Orlové narozená v Havířově je prvním dítětem roku 2024 v Moravskoslezském kraji

1. ledna 2024 11:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Prvním dítětem letošního roku v Moravskoslezském kraji je Viktorie. Narodila se 26 minut po půlnoci v havířovské porodnici. Maminka do porodnice přijela z Orlové. V porodnicích napříč krajem se do rána narodilo 6 děvčat a jeden chlapec.

Opavská porodnice má nově k dispozici porodní gauč

15. prosince 2023 15:01 | Opava | Jiří Cileček

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k dispozici porodnický gauč. Na gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice doputoval z Velké Británie. Hned první noc po instalaci v něm proběhl první přirozený porod.

Den zdraví se v Opavě těšil velkému zájmu veřejnosti

17. dubna 2023 17:39 | Opava | Jiří Cileček

Den zdraví a prevence, který pořádala Slezská nemocnice spolu s Ústavem nelékařských zdravotnických studií FVP SU a zdravotní pojišťovnou VZP v Uni Pointu v opavské Bredě se těšil velkému zájmu veřejnosti. Slezská nemocnice v Opavě takto aktivně podpořila Světový den zdraví.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Dnes 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Slezská nemocnice nabízí maminkám porodní asistentky
Vydáno 3. května 2023 18:00, Opava, Adéla Pluhaříková
Slezská porodnice vychází v maximální míře maminkám vstříc jejich požadavkům. Vedle variabilních lůžek, na kterých si rodičky mohou vybrat jaká poloha jim vyhovuje, je v nabídce například porodní vana a zvolit mohou celou škálu možností jak své miminko přivedou na svět. Lékaři teď nově nabízí také epidurální analgezii.

Čím blíže jsou maminky porodu, tím více se zajímají o to, co jim je porodnice schopna nabídnout a v jakém standardu. Ve Slezské nemocnici jsou k dispozici čtyři maximálně vybavené porodní boxy. Personál s nimi prochází porodní plány a přizpůsobuje je možnostem nemocnice i zdravotnímu stavu rodičky.

Marek Fabian, primář GPO: "Máme kompletně od gruntu zrekonstruované čtyři nové nadstandardní pokoje, které máte možnost vidět a úplně kompletně na celém oddělení jsou vytvořené nové koupelny a toalety. Ty staré byly z roku 2002–2003, takže už vyžadovaly nápravu.“
Aneta Najser, maminka: "Já jsem moc spokojená s péčí. Prvního syna jsem rodila v Ostravě, teď jsem si vybrala Opavu, protože se mi líbí, jak to tady rekonstruují. Na nadstandardu jsem ode dneška, takže si užívám i návštěvy, můžou tady kdykoliv, což je pro mě fajn, protože tady nemusím být sama.“

Slezská porodnice šla v nabídce dále. Už dlouho se tamní lékaři zasazovali o to, aby epidurální analgezii mohly využít všechny maminky bez rozdílu.

Marek Fabian, primář GPO: "Od prvního dubna naše oddělení nabízí epidurální analgezii neboli úlevu od porodu všem maminkám zdarma. Vlastně do této doby byl za to poplatek devět set korun. Samozřejmě je to pouze nabídka. Spousta žen si přeje porodit zcela bez léků, zcela bez nějakého umrtvení, anebo analgetizace.“

Maminky se ve zdejší porodnici mohou už během těhotenství dohodnout na spolupráci s porodní asistentkou. Ta je pak provází předporodními vyšetřeními, porodem i šestinedělím.

Romana Gilíková, soukromá porodní asistentka: "My se s maminkou zkontaktujeme už v tom těhotenství, spolupracujeme s ní, připravujeme ji na ten porod. Ona potom přichází do prostředí důvěrně známého, protože my tady s ní absolvujeme i nějaké ty individuální prohlídky.“
Marek Fabian, primář GPO: "Je relativně spousta žen, kterým vyhovuje, že budou mít jenom opravdu jednu soukromou porodní asistentku, která jim bude kdykoliv k dispozici, která přijede k porodu a vlastně ten počet těch lidí u toho těhotenství a jejího konkrétního porodu bude minimální.“

V porodnici pracuje deset sestřiček, přičemž tři z nich zároveň poskytují službu soukromé porodní asistentky. Ty následně jsou s nastávající maminkou v kontaktu dvacet čtyři hodin denně.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037015/slezska-nemocnice-nabizi-maminkam-porodni-asistentky