Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V opavských laboratořích pracuje robotická linka

Opava |

Slezská nemocnice je opět o krok napřed. Konkrétně ve zpracovávání vzorků v laboratořích. Místo několikahodinového čekání se doba zkrátí o více než polovinu. To díky nové plně automatické robotické lince.

Od začátku května funguje ve Slezské nemocnici robotická a plně automatická laboratorní linka. Nemocnice se tak přidala ke čtyřem dalším v České republice, ve kterých pracují podobné linky pro středně velké laboratorní provozy. Zároveň je první v kraji.

Vojtěch Drbohlav, generální ředitel dodavatelské firmy: “V současné době jsou nainstalovány čtyři linky. Jedna je ve Znojmě v nemocnici. Druhá je v nemocnici na Homolce v Praze, v laboratoři Prevedig a čtvrtou linkou je nově otevřená linka ve Slezské nemocnici v Opavě.”
Jaroslav Kaina (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Její hodnota je 35 milionů korun a já jsem velice rád, že vedení nemocnice našlo způsob financování. Je to formou leasingu, kdy postupně splácí tento automatizovaný stroj a tudíž není potřeba, aby MSK se zapojoval finančně.”

Jedna z výhod robotické linky je minimální manipulace se vzorky. Tím, že je linka plně automatická, odpadává lidský faktor.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: “Velice nízká chybovost této linky, zvyšuje se produktivita práce této linky a můžeme kdykoliv zařadit do procesu laboratorního vyšetřování zpět vzorek, který chceme vyšetřit. Taktéž můžeme u určitých vzorků použít tzv. statim, což znamená preferovat jeho vyšetření toho vzorku v nějaké řadě, v nějakém postupu.”

Linka se instalovala pět měsíců a nyní urychlí analyzování vzorků a jejich skladování. Pomoct to má především laborantkám, které se mohou věnovat převážně kontrole. Jestli vzorky odpovídají předchozím výsledkům a odpovídají diagnózám.

Vladimír Kurfürst, primář, Centrální laboratoře Slezské nemocnice v Opavě: “Je to systém, který pracuje dobře a správně pokud máme standardní odběry a standardní vzorky. Pokud ne, tak mohou nastat problémy a musíme je zpracovávat ručně.”

Jedná se především o dětské vzorky a vzorky od starších pacientů, kteří mají málo krve. Takové případy se musí i nadále zpracovat individuálně. Při poruše nebo údržbě linky je oddělení připraveno nadále zpracovávat vzorky ručně.

Vladimír Kurfürst, primář, Centrální laboratoře Slezské nemocnice v Opavě“Dosahujeme časy pod dvě hodiny. Teď s novou linkou bychom se mohli dostat kolem hodiny.”

Linka vyprodukuje denně pět set vzorků. Během tří sekund přečte a zpracuje data ze štítků zkumavky, která je vložena do linky. Poté prochází centrifugou a zpracovává se přes stroje, které zanalyzují vzorek. Stroj je nastavený tak, aby ze štítku také vyhodnotil, jak moc je vzorek urgentní pro zpracování a seřadí je podle důležitosti.

Nahlásit chybu


K tématu

Průvod městem, tanec, divadlo. Slezská nemocnice v Opavě se poprvé zapojila do Světového dne bez tabáku

2. června 2023 20:44 | Opava | Yvona Fajtová

Slezská nemocnice v Opavě vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místní střední zdravotnickou školou, střední školou průmyslovou a uměleckou a základní uměleckou školou. Zahájen byl u arkád ve Dvořákových sadech a skončil před nemocnicí.

Průvod městem, tanec, divadlo. Slezská nemocnice v Opavě se poprvé zapojila ke Světovému dni bez tabáku

2. června 2023 10:42 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Slezská nemocnice v Opavě vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místní střední zdravotnickou školou, střední školou průmyslovou a uměleckou a základní uměleckou školou. Zahájen byl u arkád ve Dvořákových sadech a skončil před nemocnicí.

Opavská nemocnice uvítá dobrovolníky, kteří zpříjemní pobyt pacientům

2. června 2023 20:03 | Opava | Jiří Cileček

Opavská nemocnice dlouhodobě spolupracuje s dobrovolníky, kteří zpříjemňují pobyt pacientům. Aktuálně by ráda jejich počet rozšířila. Ať už z řad bývalých zdravotních sester, ošetřovatelů, pedagogů nebo studentů.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

Osmáci a deváťáci z Opavska si zasoutěžili na posilovacích strojích. TrojBoje se zůčastnilo na 200 žáků

15. května 2024 16:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Najdete je na městském hřbitově a v Městských sadech

15. května 2024 16:03 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Městských sadech byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali.

Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji. Posilovací stroje jim daly zabrat

15. května 2024 9:01 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP

13. května 2024 9:42 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže patří mezi nejstarší v Česku. Vzniklo už v roce 2002 a od té doby pravidelně pořádá předvolební debaty. Začalo komunálními, přes krajské a republikové a letos úplně poprvé i do Evropského parlamentu.

Technické služby Opava zavedly odpadové taxi. Ulehčí těm, kteří kusový odpad nemají jak odvézt

12. května 2024 1:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

V opavských laboratořích pracuje robotická linka
Vydáno 6. května 2023 16:47, Opava, Adéla Pluhaříková
Slezská nemocnice je opět o krok napřed. Konkrétně ve zpracovávání vzorků v laboratořích. Místo několikahodinového čekání se doba zkrátí o více než polovinu. To díky nové plně automatické robotické lince.

Od začátku května funguje ve Slezské nemocnici robotická a plně automatická laboratorní linka. Nemocnice se tak přidala ke čtyřem dalším v České republice, ve kterých pracují podobné linky pro středně velké laboratorní provozy. Zároveň je první v kraji.

Vojtěch Drbohlav, generální ředitel dodavatelské firmy: “V současné době jsou nainstalovány čtyři linky. Jedna je ve Znojmě v nemocnici. Druhá je v nemocnici na Homolce v Praze, v laboratoři Prevedig a čtvrtou linkou je nově otevřená linka ve Slezské nemocnici v Opavě.”
Jaroslav Kaina (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Její hodnota je 35 milionů korun a já jsem velice rád, že vedení nemocnice našlo způsob financování. Je to formou leasingu, kdy postupně splácí tento automatizovaný stroj a tudíž není potřeba, aby MSK se zapojoval finančně.”

Jedna z výhod robotické linky je minimální manipulace se vzorky. Tím, že je linka plně automatická, odpadává lidský faktor.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: “Velice nízká chybovost této linky, zvyšuje se produktivita práce této linky a můžeme kdykoliv zařadit do procesu laboratorního vyšetřování zpět vzorek, který chceme vyšetřit. Taktéž můžeme u určitých vzorků použít tzv. statim, což znamená preferovat jeho vyšetření toho vzorku v nějaké řadě, v nějakém postupu.”

Linka se instalovala pět měsíců a nyní urychlí analyzování vzorků a jejich skladování. Pomoct to má především laborantkám, které se mohou věnovat převážně kontrole. Jestli vzorky odpovídají předchozím výsledkům a odpovídají diagnózám.

Vladimír Kurfürst, primář, Centrální laboratoře Slezské nemocnice v Opavě: “Je to systém, který pracuje dobře a správně pokud máme standardní odběry a standardní vzorky. Pokud ne, tak mohou nastat problémy a musíme je zpracovávat ručně.”

Jedná se především o dětské vzorky a vzorky od starších pacientů, kteří mají málo krve. Takové případy se musí i nadále zpracovat individuálně. Při poruše nebo údržbě linky je oddělení připraveno nadále zpracovávat vzorky ručně.

Vladimír Kurfürst, primář, Centrální laboratoře Slezské nemocnice v Opavě“Dosahujeme časy pod dvě hodiny. Teď s novou linkou bychom se mohli dostat kolem hodiny.”

Linka vyprodukuje denně pět set vzorků. Během tří sekund přečte a zpracuje data ze štítků zkumavky, která je vložena do linky. Poté prochází centrifugou a zpracovává se přes stroje, které zanalyzují vzorek. Stroj je nastavený tak, aby ze štítku také vyhodnotil, jak moc je vzorek urgentní pro zpracování a seřadí je podle důležitosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037089/v-opavskych-laboratorich-pracuje-roboticka-linka