Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jubilejní ročník festivalu Opavský páv představil desítky tuzemských i zahraničních filmů

Opava |

Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Dokumentární, animované, popularizačně naučné či hrané filmy. V těchto žánrech dohromady soutěžilo 214 studentských filmů. Festival Opavský páv každoročně pořádá Filmový, televizní a rozhlasový ústav ze Slezské univerzity. Na slavnostním zahájení pronesla řeč také nově inaugurovaná děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FTaRT: “Přihlásily se filmy z celého světa a když říkám z celého světa, tak opravdu ze všech kontinentů kromě těch na pólech. Například jsme letos měli filmy z Kanady, z Kolumbie, z Jižní Koreji, ze Singapuru, chcete-li tedy znát ty exotičtější destinací.”

Součástí programu byly také workshopy pro střední školy. Mezi tyto workshopy patří například plastelínová animace, vyvolávání fotogramů nebo malování světlem. Studenti si tak vyzkoušeli mnoho různých profesí, jaké u filmu mohou zastupovat.

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “V televizním studiu si mohli studenti vyzkoušet jak práci za kamerou, i jak moderátoři tak i zároveň jako střihači, režiséři nebo zvukaři. Největší zájem byl asi o pozici střihače, režiséra a potom kameramana.”
Jason Tzanis, student SŠUŘ Ostrava-Zábřeh: “Zatím tady je fajn, byl jsem teďka dělat animaci s klukami, bylo to srandovní.”
Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “Tento workshop byl speciálně pro jednu vybranou střední školu právě se zaměřením na multimediální tvorbu, ale i mimo festival děláme tyto workshopy pro veřejnost, takže si to může vyzkoušet opravdu každý.”

V rámci festivalu se také křtila audiokniha známé sbírky České pivní pohádky od Jiřího Vávry. Symbolicky ji, samozřejmě jak jinak než pivem, pokřtil kromě autora také herec ostravského divadla Komorní scéna aréna Petr Pěnkava, který pohádku namluvil.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FRaT: “Bylo to takové symbolické, protože autor té knihy je zároveň jedním z členů organizačního týmu prvního ročníku festivalu a jedním z iniciátorů vzniku toho festivalu.”

Zatímco první ročník v roce 2014 probíhal v aule v budově Slezské univerzity na ulici Hradecké, v současné době využívají studenti rozsáhlé prostory budovy ústavu v Hauerově ulici. Kromě kinosálu, kde se promítají snímky, proběhla vernisáž v místní galerii nebo koncerty či workshopy ve filmovém ateliéru.

Slavnostní zakončení se neslo v duchu velkých oslav. Absolutní vítězem festivalu se stal snímek Ostrov svobody zlínských studentů pod režijním vedením Petra Januschky. Cenu Opavského páva si odnesla i místní studentka Kateřina Nguyenová za krátký snímek Labyrint.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel sv. Václava zažil inauguraci rektora Tomáše Gongola a dvou děkanů

20. května 2023 16:32 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezská univerzita v Opavě má nového rektora. Ve volbách jednohlasně zvítězil Tomáš Gongol. Vystřídal tak ve funkci Pavla Tuleju. Kromě nového rektora byli také inaugurováni děkani dvou fakult.

9. ročník Opavského robocupu, studenti programovali pohyb virtuálního robota

17. června 2023 17:06 | Opava | Adéla Pluhaříková

9. ročník Opavského robocupu je minulostí. Soutěž pro střední školy v programování robotických systémů pořádá ústav Informatiky Slezské univerzity a každoročně se jí zúčastňují desítky studentů.

Studenti Slezské univerzity v Opavě natočili film o školách v Malém Tibetu

15. června 2023 21:09 | Opava | Jiří Cileček

Studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě přijali neobvyklou výzvu a v rámci svých bakalářských prací vyjeli v loňském roce do Ladakhu, který je také nazýván Malým Tibetem, aby tam natočili film o dětech, školách a přístupu ke vzdělání.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Jubilejní ročník festivalu Opavský páv představil desítky tuzemských i zahraničních filmů
Vydáno 31. května 2023 16:21, Opava, Adéla Pluhaříková
Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Dokumentární, animované, popularizačně naučné či hrané filmy. V těchto žánrech dohromady soutěžilo 214 studentských filmů. Festival Opavský páv každoročně pořádá Filmový, televizní a rozhlasový ústav ze Slezské univerzity. Na slavnostním zahájení pronesla řeč také nově inaugurovaná děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FTaRT: “Přihlásily se filmy z celého světa a když říkám z celého světa, tak opravdu ze všech kontinentů kromě těch na pólech. Například jsme letos měli filmy z Kanady, z Kolumbie, z Jižní Koreji, ze Singapuru, chcete-li tedy znát ty exotičtější destinací.”

Součástí programu byly také workshopy pro střední školy. Mezi tyto workshopy patří například plastelínová animace, vyvolávání fotogramů nebo malování světlem. Studenti si tak vyzkoušeli mnoho různých profesí, jaké u filmu mohou zastupovat.

Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “V televizním studiu si mohli studenti vyzkoušet jak práci za kamerou, i jak moderátoři tak i zároveň jako střihači, režiséři nebo zvukaři. Největší zájem byl asi o pozici střihače, režiséra a potom kameramana.”
Jason Tzanis, student SŠUŘ Ostrava-Zábřeh: “Zatím tady je fajn, byl jsem teďka dělat animaci s klukami, bylo to srandovní.”
Arnošt Holan, organizátor akce, student ústavu FTaRT: “Tento workshop byl speciálně pro jednu vybranou střední školu právě se zaměřením na multimediální tvorbu, ale i mimo festival děláme tyto workshopy pro veřejnost, takže si to může vyzkoušet opravdu každý.”

V rámci festivalu se také křtila audiokniha známé sbírky České pivní pohádky od Jiřího Vávry. Symbolicky ji, samozřejmě jak jinak než pivem, pokřtil kromě autora také herec ostravského divadla Komorní scéna aréna Petr Pěnkava, který pohádku namluvil.

Monika Horsáková, vedoucí ústavu FRaT: “Bylo to takové symbolické, protože autor té knihy je zároveň jedním z členů organizačního týmu prvního ročníku festivalu a jedním z iniciátorů vzniku toho festivalu.”

Zatímco první ročník v roce 2014 probíhal v aule v budově Slezské univerzity na ulici Hradecké, v současné době využívají studenti rozsáhlé prostory budovy ústavu v Hauerově ulici. Kromě kinosálu, kde se promítají snímky, proběhla vernisáž v místní galerii nebo koncerty či workshopy ve filmovém ateliéru.

Slavnostní zakončení se neslo v duchu velkých oslav. Absolutní vítězem festivalu se stal snímek Ostrov svobody zlínských studentů pod režijním vedením Petra Januschky. Cenu Opavského páva si odnesla i místní studentka Kateřina Nguyenová za krátký snímek Labyrint.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037494/jubilejni-rocnik-festivalu-opavsky-pav-predstavil-desitky-tuzemskych-i-zahranicnich-filmu